Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je objavila podatke o pričakovani življenjski dobi. Po pričakovanjih naj bi dečki rojeni v miniaturnih evropskih državah živeli povprečno do 80 leta starosti, deklice rojene na Japonskem pa naj bi dočakale celo povprečno starost 86 let.
Najnižjo življenjsko dobo pa lahko pričakujejo dečki rojeni v Sijera Leoneu in deklice rojene v Svazilandu, in sicer naj bi doživeli le 37 let.
Takoj za San Marinom je najdaljša pričakovana življenjska doba za moški del populacije v Avstraliji, na Islandiji, Japonskem, Švedskem in v Švici, in sicer 79 let.
Deklice pa bodo dolgo živele tudi v Monaku, dočakale bodo 85 let. Tiste, ki so rojene v Andori, Avstraliji, Franciji, Italiji, San Marinu, Španiji in Švici pa naj bi dočakale 84 let.
Smrtnost med novorojenčki in porodnicami
Največjo stopnjo smrtnosti med novorojenčki beležijo v Afganistanu, kjer umre 165 novorojenčkov od 1000 živo rojenih, najmanjša smrtnost med novorojenčki pa je v Singapurju in na Islandiji, kjer na 1000 živorojenih otrok umreta dva.
Najvišja smrtnost med porodnicami je v Sijera Leoneu, kjer na 100.000 porodov umre 2000 porodnic.
Zakaj nekateri živijo dlje kot drugi?
Glavni vzrok za tako velike razlike v pričakovani življenjski dobi strokovnjaki vidijo predvsem v neprimerni prehrani, slabi zdravstveni oskrbi, kajenju in boleznih, kot sta AIDS in tuberkuloza.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.