
Raziskave so pokazale, da gre za smrtonostni sev z oznako H5N1, prav tako so potrdili sumljive primere v provincah Anhuj in Guangdong ter v predmestjih kitajskega finančnega središča Šanghaja. Med okuženimi zaenkrat ni ljudi. Kitajski premier Wen Jiabao pa je po navedbah medijev pristojnim odredil, naj se na problem ptičje gripe odzovejo hitro in pošteno ter naj javnost poučijo o zaščiti pred to boleznijo. Kitajske oblasti trdijo, da je bolezen pod nadzorom. Na prizadetih območjih so že uvedli nekatere varnostne ukrep, vključno s karanteno. Kitajska je v torek na mejnem območju z Vietnamom potrdila prvi primer izbruha ptičje gripe. Medtem je tajvanska vlada tamkajšnjim šolam odredila, naj domov pošljejo vse učence s povišano telesno temperaturo.
Tajske oblasti so danes sporočile, da so še pri štirih ljudeh odkrili simptome ptičje gripe, od katerih je ena oseba že umrla. Prvič doslej so virus te bolezni odkrili tudi v turističnem južnem delu države, je na novinarski konferenci sporočil tajske podpredsednik vlade Somkid Jatusripitak. Na Tajskem so doslej odkrili dvanajst primerov ptičje gripe pri ljudeh, od tega je sedem ljudi že umrlo.
Zagovorniki pravic živali pa so danes kot nehumanega ocenili način in metode, s katerimi so na Tajskem, da bi zajezili širjenje ptičje gripe, ubili skoraj enajst milijonov piščancev. Piščance so namreč v večini primerov dali v velike vreče za gnojilo in jih žive zakopali v globoke jarke, nato pa prekrili z apnom.
Medtem pa v Avstraliji, kjer so v zadnjem času zaradi izbruha bolezni norih krav, povečali izvoz govedine, načrtujejo, da so bodo povečale tudi potrebe po perutnini in jajcih. Doslej je Avstralija v države jugovzhodne Azije sicer izvažala zelo malo piščančjega mesa. Avstralske oblasti so že v začetku tedna izrazile prepričanje, da je le malo možnosti, da bi virus ptičje gripe prišel tudi v Avstralijo.