FIT 24UR

Komarji napadajo Brazilce

Rio de Janeiro, 22. 03. 2008 15.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Robert Erjavec
Komentarji
3

V Riu de Janeiru je zaradi vročice denge umrlo že 47 ljudi, zbolelo pa 32.000.

Učinkovitega cepiva za preprečitev denge ni.
Učinkovitega cepiva za preprečitev denge ni. FOTO: POP TV

Iz Brazilije poročajo o izbruhu vročice denga. Samo na območju Rio de Janeira je zbolelo 32.000 ljudi, 47 oseb pa je umrlo. Mestne oblasti še niso razglasile epidemije, čeprav je brazilski minister za zdravje Jose Gomes Temporao dejal, da vsako uro v Riu odkrijejo 51 novih primerov obolenj z vročico, ki jo sicer prenašajo t.i. tigrasti komarji. Na severu Brazilije je s to vrsto okužbe prisotno tveganje čez celo leto, ne glede na sezono, zato se je potrebno dobro zaščititi pred piki komarjev.

Učinkovitega cepiva ni

Na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo vse, ki boste potovali v države, kjer je nevarnost izbruha denge, da je denga virusna bolezen, ki jo prenašajo komarji Aedes, najpogosteje Aedes aegypti in Aedes albopictus. Povzročajo jo štirje tesno sorodni virusi (DEN 1, 2, 3 in 4). Ozdravitev po okužbi z enim od virusov povzroči doživljensko imunost proti istemu virusu, a le delno in kratkotrajno imunost proti ostalim trem virusom. Obstajajo tudi dokazi, da zaporedna okužba z dvema različnima virusoma poveča tveganje za nastanek DHF.

Kakšni so simptomi?

Glavni simptomi in znaki denge so visoka temperatura, hud glavobol, bolečine v hrbtu, sklepih, v področju oči, slabost, bruhanje in izpuščaji. Običajno imajo majhni otroci blažji potek bolezni kot starejši otroci in odrasli.

Trenutno učinkovitega cepiva za preprečitev denge ni. Najboljši preventivni ukrep je še vedno zmanjšanje tveganja za pike komarjev.

O DHF govorimo, kadar visoki temperaturi, ki traja 2 do 7 dni, in splošnim znakom in simptomom, ki so značilni tudi za številne druge virusne bolezni (slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, glavobol) sledijo hemoragične manifestacije bolezni oz. povečana nagnjenost h krvavitvam. Slednje se kaže s povečano nagnjenostjo k nastanku podplutb, krvavitev iz nosu in dlesni in redkeje z notranjimi krvavitvami. Najmanjše krvne žile, kapilare, lahko postanejo prekomerno prepustne za tekočino, zaradi česar se zmanjša prostornina krvi v krvnem obtoku. Slednje lahko vodi do odpovedi srčno žilnega sistema in šoka, tudi do smrti.

Priporočeni ukrepi na področjih, kjer se komarji Aedes nahajajo, vključujejo postopke uničenja odraslih komarjev (uporaba sprejev z insekticidi) in zmanjšanje površin, kjer se komarji razmnožujejo (predvsem umetno narejena mesta s stoječo vodo: odprti kontejnerji, sodi, rezervoarji z vodo, vaze in cvetlični lončki z vodo za rože, odvržene rabljene pnevmatike, pa tudi ribniki ...). Takšna mesta je potrebno redno prazniti, jih odstraniti ali tretirati z insekticidi, oziroma se je takšnim mestom priporočeno izogniti.

Kako se zaščititi?

Vsem potnikom v dežele z izbruhi denge ali DHF oziroma na endemska področja priporočamo, da čim bolj omejijo izpostavljenost komarjem ter da upoštevajo naslednje preventivne ukrepe:

- med gibanjem na prostem priporočamo obleko z dolgimi rokavi in hlačnicami, zlasti v času največje aktivnosti komarjev (zjutraj in zvečer)
- priporočamo uporabo repelentov (sredstev za zaščito proti komarjem), ki vsebujejo 20 - 30% DEET (N,N-dietil-m-toluamid). Nosečnice in otroci, mlajši od 12 let, naj se pred uporabo repelentov posvetujejo z zdravnikom ali farmacevtom. Repelenti za otroke mlajše od 3 mesecev niso priporočeni;
- uporaba mrež proti komarjem;
- pred predvidenim potovanjem posvet o epidemiološki situaciji z zdravnikom epidemiologom na pristojnem ZZV;
- pred potovanjem ureditev zdravstvenega zavarovanja in potovalne lekarne za bivanje v tujini ter seznanitev, kje v tujini lahko dobijo zdravniško pomoč;
- izbira takšne nastanitve (hotela), ki ima urejeno ustrezno zaščito proti komarjem (klimatsko hlajenje z dobro zaprtimi prostori, mreže proti komarjem);
- v primeru suma na okužbo z dengo naj se obolela oseba zaščiti pred dodatno izpostavljenostjo komarjem (ostane naj pod zaščitno mrežo za komarje oz. v zaprtih prostorih), da se zmanjša možnost širjenja bolezni s piki komarjev na druge ljudi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User134842
23. 03. 2008 08.35
Vprašanje časa je kdaj se bo začelo pri nas. Že nekaj let je na obali tolko tigrastih komarjev , so zelo agresivni in tudi na zimo so se že privadili. Piki teh komarjev so veliko bolj nadležni kot piki navadnega komarja, pa še vedno nihče noče ukrepat. Imam idejo, da bi komarjo zalego prepeljali v Lj pred parlament pa naj še poslance in vlado pikajo, mogoče se bojo kej zbudili.
User350902
22. 03. 2008 21.16
Na Tajskem v zadnjem letu preskušajo vakcinacijo...
User307528
22. 03. 2008 18.42
Seveda ni učinkovitega cepiva, če je pa potrebno večino denarja za orožje zdevat. Vse vlade so iste. Sam, da so magacini orožja polni.