Čeprav svet za zdravila proti aidsu porabi milijarde dolarjev, mu še vedno ne uspe poskrbeti, da bi revni ljudje, okuženi z virusom HIV, prejeli dovolj hrane za preživetje, je v Torontu na 16. mednarodni konferenci o aidsu posvaril Svetovni program za prehrano (WFP). Poleg WFP je tudi nevladna organizacija Partners in Health posvarila, da imajo ljudje, ki so deležni antiretrovirusne terapije, veliko več možnosti, da bodo umrli, če so podhranjeni.
Po navedbah obeh organizacij so programi prehranjevanja za bolnike s HIV kritično slabo financirani, čeprav ljudje, ki živijo z aidsom - večina med njimi v državah v razvoju - hrano velikokrat navajajo kot najbolj nujno potrebo. "Bitke z aidsom ne moremo dobiti, če se bomo osredotočali zgolj na zdravila," je dejal predstavnik WFP Robin Jackson.
WFP in Partners in Health sta tudi predstavila študijo, objavljeno v reviji HIV Medicine, ki je pokazala, da imajo bolniki, ki začnejo antiretrovirusno terapijo, ko so podhranjeni, šestkrat več možnosti, da bodo umrli, kot tisti, ki so dovolj hranjeni.
Odvisniki izključeni iz programov
Na konferenci so spregovorili tudi o izključenosti odvisnikov iz programov za boj proti aidsu v nekaterih državah Azije in Vzhodne Evrope, tudi na Kitajskem in v Rusiji. Strokovnjaki so menili, da v omenjenih državah s tem ogrožajo življenja več milijonov ljudi.
"Vlade uživalcem mamil pravijo, naj se obnašajo odgovorno in ne okužijo drugih, a bolnišnice tistim, ki želijo poskrbeti zase, zaprejo vrata," je izjavila predstavnica Open Society Institute, Kasia Malinowska-Sempruch. Na seminarju v okviru konference je še povedala, "da tovrstno sporočilo pravi, da so nekateri ljudje z virusom HIV dobri, drugi pa si zaslužijo umreti".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.