Ameriški raziskovalci so ugotovili, da hormon ghrelin, ki vpliva na občutek lakote, deluje tudi na živčne povezave v delu možganov, povezanim z delovanjem spomina, pišejo v reviji Nature Neuroscience.
Rezultati študije bi lahko pomagali tudi pri raziskavah glede odpravljanja težav s spominom, ki jih imajo bolniki z Alzheimerjevo boleznijo, so prepričani.
Kot je znano, hormon deluje na del možganov, ki ga imenujemo hipotalamus ter vzbuja občutek lakote. Učinki hormona v drugih delih možganov doslej niso bil poznani.
Skupina znanstvenikov iz Yalea je ugotovila, da hormon deluje tudi na del možganov, ki mu pravimo hipocampus.
Hipocampus je nekakšen »centralni procesor« v možganih, zelo pomemben pri učenju, ki združuje vtise iz okolja, spomin in motivacijske stimulacije, ki vplivajo na obnašanje ali na spomin.
Raziskovalci so ugotovili, da imajo miši s pomanjkanjem hormona ghrelina za 25 odstotkov manj sinaptičnih vlaken med živčnimi celicami v tem delu možganov. Pri normalnih miših, ki so jim vbrizgali dodatno količno omenjenega hormona, so opazili več sinaptičnih vlaken v hipocampusu, izboljšali pa so se tudi rezultati različnih vedenjskih in spominskih testov na živalih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.