Lani naj bi v tujino zaradi zdravljenja in kirurških posegov odpotovalo med 150.000 in 400.000 Američanov. Vzrok za taka potovanja je dejstvo, da kar 45 milijonov Američanov - 15 odstotkov vseh državljanov - nima urejenega zdravstvenega zavarovanja. Ker se stanje le še poslabšuje, pričakujejo, da se bo letos število takšnih turistov celo podvojilo.
Bolni Američani najpogosteje potujejo v jugovzhodno Azijo in Latinsko Ameriko, na primer v Mehiko in Kostariko. Kirurške operacije so lahko namreč tam tudi več kot deset krat cenejše. Na primer by-pass operacija, pri kateri bolniku s koronarno boleznijo naredijo obvod okoli obolelih delov koronarnih žil, v Indiji in na Tajskem stane med 10.000 in 11.000 dolarjev, v Ameriki pa kar 130.000 dolarjev. Umetni kolki v Ameriki stanejo 43.000 dolarjev, na Tajskem in v Singapurju pa samo 12.000 dolarjev.
Pred leti so bolniki takšna potovanja združevali s pravimi počitnicami, zdaj pa se odpravijo zgolj na zdravljenje, so ugotovili raziskovalci iz univerze Washington v Seattleu. Znanstveniki bolnike opozarjajo, naj pred zdravljenjem preverijo strokovne sposobnosti zdravnikov, ki jih bodo zdravili.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.