FIT 24UR

Mladi in droge

Novo mesto, 21. 11. 2007 06.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

60 odstotkov osnovnošolcev, več kot 80 odstotkov srednješolcev in kar 95 odstotkov študentov je že poskusilo kakšno od opojnih snovi.

Ključnega pomena za začetek uživanja opojnih substanc je prestop v srednjo šolo, prva leta srednješolskega izobraževanja in preskok na fakulteto.
Ključnega pomena za začetek uživanja opojnih substanc je prestop v srednjo šolo, prva leta srednješolskega izobraževanja in preskok na fakulteto. FOTO:
Primerjava med ciljnimi skupinami anketirancev je pokazala, da med osnovnošolci ni droge še nikoli poizkusilo dobrih 37 odstotkov, med srednješolci je tako odgovorilo samo še dobrih 14 odstotkov, med študenti pa le slabe štiri odstotke vprašanih s stalnim prebivališčem v občini Novo mesto.

Raziskavo so opravili na Inštitutu za raziskave in razvoj Utrip iz Grosupljega. Sodelovalo je 177 osnovnošolcev zadnje triade, 187 dijakov in 111 študentov s stalnim prebivališčem v občini Novo mesto. Direktor inštituta Matej Košir je povedal, da je bil namen raziskave dobiti jasnejši vzorec življenjskega utripa lokalne mladine, ki ga državne raziskave ne omogočajo.

Prijatelji "zaslužni"za prvi stik z drogo

V raziskavi so se najprej dotaknili stika s prvo drogo, med droge pa so uvrstili tudi tobak in alkohol. Kar 58 odstotkov anketirancev je odgovorilo, da je prvič prišlo v stik z alkoholom, sledita tobak in v majhnem odstotku prepovedane droge, med katerimi izstopa s slabima dvema odstotkoma kanabis.

Večina jih je prvič prišla v stik z drogo prek prijateljev in vrstnikov, če združimo prvi stik z alkoholom in tobakom, pa ju je skoraj 28 odstotkov prvič poskusilo doma, kar je po Koširjem mnenju zaskrbljujoč podatek, ki je primerljiv z ostalimi lokalnimi okolji. Po raziskavi pa med razlogi za prvi poskus prednjačijo radovednost in razne oblike praznovanj.

Med osnovnošolci je bilo kar enaindvajset odstotkov takšnih, ki alkoholne pijače najpogosteje dobijo v gostinskih lokalih, med dijaki je takih skoraj 70 odstotkov. To pomeni, da gostinci kršijo zakon, ki prepoveduje točenje pijač mladoletnih osebam.

Mladina alkohol dobi v lokalih

Več kot polovica anketirancev je že poizkusila tobak, od tega sta dve tretjini ostali zgolj pri poizkusu, približno 17 odstotkov je postalo rednih kadilcev, slaba polovica pa se je s tobakom prvič srečala v lokalih. Pri alkoholu je pivo prvič poizkusilo 85 odstotkov anketirancev, vino malenkost manj, žganje pa skoraj 66 odstotkov. Mladina najpogosteje pride do alkoholnih pijač v lokalih.

Dobra polovica, se je s prepovedanimi drogami prvič srečala na skritih mestih. Anketa je pokazala, da je do drog najlažje priti v lokalih in skoraj v enakih 20 odstotkih na domu razpečevalcev, v desetih odstotkih tudi v šoli.
Dobra polovica, se je s prepovedanimi drogami prvič srečala na skritih mestih. Anketa je pokazala, da je do drog najlažje priti v lokalih in skoraj v enakih 20 odstotkih na domu razpečevalcev, v desetih odstotkih tudi v šoli. FOTO:

Zloraba tablet

V nadaljevanju je Košir predstavil zlorabo tablet, pomirjeval in uspaval, ki je pri dolenjski mladini v posamičnih primerih prisotna v slabih devetih odstotkih. Med vprašanji o prepovedanih drogah je 62 odstotkov anketirancev odgovorilo, da poznajo ljudi, ki jih uživajo, kar po Koširju pomeni, da je prisotnost prepovedanih drog velika.

Kanabis je poskusilo 22 odstotkov, od teh dobre tri odstotke osnovnošolcev, med dijaki dobrih 23 odstotkov in med študenti skoraj polovica.

Seznanjenost s posledicami

Kanabis je poskusilo 22 odstotkov, od teh dobre tri odstotke osnovnošolcev, med dijaki dobrih 23 odstotkov in med študenti skoraj polovica.

Zadnja vprašanja so se dotikala poučenosti o učinkih, posledicah in nevarnostih uporabe drog. Ob teh je 65 odstotkov navedlo šolo kot mesto informiranja, 44 odstotkov se je informiralo preko spleta, skoraj 36 odstotkov pa se je o tem pogovarjalo s starši, kar Košir ocenjuje za najboljšo obliko pretoka informacij in svetuje večji poudarek izobraževanju ter obveščanju staršev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gospakatja
23. 11. 2007 09.03
+2
ja, droge so res super zadeva ! z njimi izbrišeš realni svet z vso njegovo svinjarijo ( tečne starše, ki zahtevajo pridno študiranje; tečne šefe, ki zahtevajo uspeh ; tečne žene, ki zahtevajo pomoč doma, tečne otroke, ki zahtevajo pozornost,......). zoprno je to, da "tam zunaj" vsa ta zoprnija čaka nate, in ko se "zbudiš" , je tam realni svet, ki teži in teži in edini način, da mu uideš je, da se spet zadeneš. nekaj časa zadeva gre, potem pa se ustavi. in takrat ni niti malo prijetno! NITI MALO !!!!!!
piqica.x3@gmail.com
22. 11. 2007 21.13
Droge so kul, ampak samo v zmernih količinah za sprostitev=)
DarthRevan
21. 11. 2007 14.08
No, z legendami se res ne morem kosati, sem le navaden smrtnik.
legenda_foruma@hotmail.com
21. 11. 2007 14.05
Ne napišete nič pametnega v nobenem primeru.
DarthRevan
21. 11. 2007 14.04
Legenda foruma, kaj pa če pišemo na forum v prostem času?
legenda_foruma@hotmail.com
21. 11. 2007 14.03
Vidim da ste si vzeli cas od delanja in podpiranja ljudi na socialni da se klele pizdite. Droge so kul. Peace :)
Golcar
21. 11. 2007 11.16
Sj kr drogirejte se....posledice bodo prisle prej al slej ;)!
E-OL
21. 11. 2007 09.46
Če se hočete drogirat pridite k nam. Najverjetneje vas bodo prav posebno nadgradili! V to se vlkjučujejo kakšni x-i, trava, speed, itd. Tega se ne more ustaviti pa če se še tako matrajo. Odvisno je od človeka kako si to interpretira. Eni to vzamejo kot vozovnico za "kul" stil ;)
Apocalypse
21. 11. 2007 09.36
droge ja...ma vse poterat delat pa nj delajo ne pa se drogirajo
bonsai9@email.si
21. 11. 2007 08.48
Pravilno. Mladi naj se kar drogirajo, se vsaj za politiko ne bodo brigal!
bekap@email.si
21. 11. 2007 08.45
tako je, droge so slabe, ne vpisujte otrok v srednje sole!