FIT 24UR

Morilec v preobleki

Ljubljana, 31. 05. 2006 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tobak je usoden v vsaki obliki in preobleki, odvisnost od tobaka pa je globalna epidemija, opozarja WHO.

Kadilci, ki se želijo odvaditi kajenja, večkrat posežejo po nikotinskih obližih.
Kadilci, ki se želijo odvaditi kajenja, večkrat posežejo po nikotinskih obližih. FOTO: POP TV
Ljudje si lahko pri odvajanju od kajenja pomagajo z različnimi pripomočki in terapijami. Med najbolj znanimi so nikotinski obliži, ena od možnosti, ki je v javnosti manj poznana, vendar je klinično dokazano uspešna, pa je terapija z nenikotinskim zdravilom. Odvajanje od kajenja z bupropionom je dokazano učinkovito in varno, če ga bolniki jemljejo v skladu s proizvajalčevimi navodili. Bupropion je še danes edino nenikotinsko zdravilo in pomembno zmanjša željo po cigareti in tudi odtegnitvene pojave med odvajanjem od kajenja.

Odvisnost od tobaka je globalna epidemija, ki vedno bolj pustoši prav po tistih državah in regijah, ki najtežje nosijo njegov davek invalidnosti, bolezni, izgubljene produktivnosti in smrti, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ob Svetovnem dnevu brez tobaka. Letošnji svetovni dan poteka pod geslom Tobak - usoden v vsaki obliki in preobleki. WHO je med cilje letošnjega svetovnega dne zapisala, da želi povečati osveščenost o vseh oblikah tobaka in o potrebi po strogem reguliranju ter izvajanju ukrepov na tem področju.

Tobačna industrija še naprej daje na prvo mesto profit in ne človeška življenja in svojo rast pred zdravjem bodočih generacij, piše na spletnih straneh WHO. Organizacija opozarja, da tobačne družbe dandanes rastejo na račun novih različic cigaret: tistih z oznakami "Lights", "Mild" ali "Low tar", ki so bile tako modne že v 20. stoletju. Kadilce, ki so v skrbeh za svoje zdravje, mirijo s ponujanjem novih proizvodov in iluzijo njihove varnosti, opozarjajo.

Ob svetovnem dnevu brez tobaka poteka v Velenju akcija Jabolko za cigaret. Meščani Velenja si bodo lahko privoščili jabolko, če pa so kadilci, bodo povabljeni, da v zameno odstopijo cigaret.

WHO opozarja tudi na druge trike, ki se jih poslužuje tobačna industrija, ko promovira in prodaja nove proizvode, skrite pod "bolj zdravimi" imeni, sadnimi okusi ali zapakirane v bolj privlačna pakiranja.

Kajenje povzroča odvisnost

Tobačna industrija kadilce miri z iluzijo njihove varnosti, oporazja WHO.
Tobačna industrija kadilce miri z iluzijo njihove varnosti, oporazja WHO. FOTO: POP TV
Število kadilcev v EU se počasi zmanjšuje. Medtem ko je leta 2002 kadilo 33 odstotkov ljudi, je njihovo število jeseni 2005 znašalo (le še) 27 odstotkov, kaže javnomnenjska raziskava Eurobarometra. Med Slovenci, ki so bili zajeti v raziskavo, jih 55 odstotkov še nikoli ni kadilo, 18 odstotkov pa jih je kajenje opustilo.

Da kajenje povzroča odvisnost, je že splošno znano. Mnogi kadilci se tako zavedajo škodljivih učinkov kajenja in se tej razvadi poskušajo odpovedati. Vendar pa so rezultati raziskav s tega področja kar zaskrbljujoči; kar 70 odstotkov ljudi, ki so zasvojeni z nikotinom, želi prenehati, od tega jih 30 odstotkov poskuša, vendar jim ne uspe. Uspešnih je samo dva do tri odstotke vseh kadilcev, ki si želijo prenehati s to škodljivo razvado, ki povzroča mnogo hudih bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.