Več desetletij so raziskovalci poskušali ugotoviti, kaj prevaja zvok v živčne impulze, ki jih potem razvozljajo možgani. Znanstveniki iz harvardske šole za zdravstvo po opravljeni raziskavi trdijo, da je za to zadolžena beljakovina, ki jo najdemo na vrhu majhnih dlačic v notranjem ušesu. Beljakovino so poimenovali s kratico TRPA1.
Kako slišimo?
Že nekaj časa vemo, da zvočni valovi potujejo po sluhovodu do bobniča, ki ga zatresejo. Tresljaji se potem prenesejo na tri drobcene slušne koščice za bobničem (stremence, kladivce in nakovalce), te pa tresljaje prenesejo na tanko plast celic, imenovanih ovalno okence, na vhodu v notranje uho. Gibanje se nato prenese še na tekočino v notranjosti organa, ki ga zaradi oblike imenujemo 'polž'. V polžu je na tisoče majhnih dlačic, ki v gibajoči se tekočini nihajo tako kot trava v vetru. Vsaka dlačica je na spodnji strani povezana z živčnimi celicami, ki nastale živčne impulze prenašajo v možgane. Ti te impulze obdelajo in na koncu jih prepoznamo kot zvok.
Celotno dogajanje je na videz enostavno, vendar pa je znanstvenike dolgo begalo, kako pravzaprav drobne dlačice 'prenesejo' oziroma 'prevedejo' zvočne valove v električne signale, ki jih prenaša živčevje do možganov. Dolgo so mislili, da v procesu sodelujejo pore ali kanali, ki bi omogočali prenos električnega naboja v celice, ki nosijo dlačice. Sedaj pa so znanstveniki odkrili beljakovino TRPA1, ki se nahaja na vrhu dlačic in ugotovili, da celice, ki te beljakovine ne vsebujejo, tudi ne morejo prevajati zvoka v električne impulze.
Raziskovalci s Harvarda poudarjajo, da morajo nove študije še potrditi njihovo odkritje, vendar dodaja, da je TRPA1 doslej najboljši kandidat, ki bi lahko pojasnil kako slišimo. Kot pravijo, naj bi beljakovina odpirala pore oziroma kanale, ki se odpirajo in zapirajo v ritmu zvočnih valov, pri čemer omogočajo prehajanje ionov, verjetno natrijevih in kalcijevih, ki potem v celicah spremenijo gibanje v električne signale.
Znanstveniki bodo po odkritju beljakovine poskušali dokazati teorijo in če se bo izkazala za pravilno, bodo iskali načine, kako bi odkritje lahko pomagalo pri zdravljenju motenj slišnosti.