FIT 24UR

Našli rešitev za malarijo?

Annapolis, 20. 03. 2007 13.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški znanstveniki so uspeli razviti gensko spremenjene komarje, ki so imuni na povzročitelja malarije.

Se bomo malarije uspeli znebiti s pomočjo gensko spremenjenih komarjev?
Se bomo malarije uspeli znebiti s pomočjo gensko spremenjenih komarjev? FOTO: Reuters

Ekipa znanstvenikov z Univerze Johns Hopkins, v ameriški zvezni državi Maryland, je objavila rezultate raziskovanja, v katerem bi lahko bili gensko spremenjeni komarji glavno orožje v boju zoper malarijo.

Malarija je težka infekcijska bolezen, ki se pojavlja v tropskih in subtropskih področjih in zaradi katere vsako leto zboli med 300 in 400 milijonov ljudi, letno pa zaradi tega umre od dva do tri milijone ljudi. Gre za vročinsko bolezen, ki jo povzročajo praživali plazmodiji. Bolezen prenašajo samice komarjev anofeles, ki so najbolj napadalne ob sončnem zahodu in ponoči. 

Čas od okužbe do prvih znakov bolezni traja 10 do 28 dni, včasih tudi več mesecev. Prvi bolezenski znaki so utrujenost, glavobol, bolečine v mišicah, nato se odvisno od vrste povzročitelja, pričnejo v presledku 42 do 50 ur pojavljati napadi z mrzlico, visoko temperaturo in potenjem, ki trajajo tri do šest ur.


Strokovnjaki z univerze so v svojem poskusu uspeli spremeniti DNK navadnih komarjev in laboratorijsko vzgojiti roj komarjev, ki je imun na plazmodij. Navadni in gensko spremenjeni komarji so se nato hranili na miših, ki so bile okužene z malarijo. Raziskava je pokazala, da okužba ni bistveno vplivala na komarje s spremenjeno DNK, saj je po devetih generacijah kar 70 odstotkov vseh preživelih komarjev, ki so bili vključeni v poskus, pripadalo gensko spremenjenemu roju.

Vzporedno z zgoraj navedenim poskusom so strokovnjaki izvedli še raziskavo, v kateri so se navadni in gensko spremenjeni komarji hranili tudi na miših, ki niso bile okužene z malarijo. Pri tem skoraj niso zaznali razlike med običajnimi in 'spremenjenimi' komarji.

Na podlagi ugotovitev znanstveniki zdaj upajo, da se bodo isti rezultati pokazali tudi v naravnem okolju in da bodo gensko spremenjeni komarji v prihodnje nadomestili običajne. "Tako se bomo znebili prenašalcev malarije, s čimer bo izginila tudi ta težka in smrtonosna bolezen," je dejal eden od raziskovalcev.

Malarija je danes prisotna predvsem v Srednji Ameriki, Braziliji, centralni Afriki, na Bližnjem vzhodu in Indokitajskem polotoku. V velikih mestih praviloma ni malarije, izjemo predstavljajo večja mesta v Indiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.