
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala, saj se bolj posvečamo negi obraza in rok, za katere menimo, da so bolj izpostavljeni zunanjim vplivom. Vendar tudi stopala potrebujejo posebno nego, saj so pogosto 'na udaru' zaradi neprimerne obutve.
Letošnja topla zima ustvarja idealne pogoje za razvoj glivične infekcije. Zjutraj, ko so temperature nizke, si obujemo toplo obutev, čez dan, ko pa se temperature dvignejo, se naše noge začnejo potiti, še posebej med prsti, kar pa ustvarja idealne pogoje za razmnoževanje glivic, pravi hrvaška dermatologinja Ljiljana Škrinjar.
Če glivična infekcija zajame nohte, postanejo bolj debeli ter začnejo menjavati barvo, tako da postanejo rjavkasti. Če pa infekcija zajame tudi spodnjo površino stopala, se začne koža luščiti, srbeti, lahko pa se pojavi tudi rdečica na robovih stopala. Tovrstno infekcijo dermatologi imenujejo 'atletska stopala', saj se najbolj pogosto pojavlja pri športnikih, ker ti večino dneva preživijo v športnih copatih.
Ljudje pa se z glivicami pogosto okužijo tudi na fitnesu ali v hotelskih sobah in kopalnicah, kjer se sprehajajo bosi.
Glivično infekcijo ne smemo ignorirati, saj lahko povzroči resne težave. Pri starejši osebah se lahko razvije bakterijska infekcija streptokokom, ki jo spremlja povišana telesna temperatura ter splošno slabo počutje.
Da bi se izognili zapletom, pa je najbolje čim prej obiskati zdravnika, ki vam bo predpisal zdravilo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.