Matija Tomšič, predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo Interne klinike ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra je opozoril na težave v dostopnosti do dragih zdravil za njihove bolnike. Izpostavil je, da so lani zdravstveni svet zaprosili za odobritev zdravljenja z zdravilom rituksimab, ki se že dolgo uporablja v onkologiji. A je zdravstveni svet vlogo odobril šele za prihodnje leto.
Tomšič je pojasnil, da bolnikom, pri katerih druga biološka zdravila ne delujejo, kljub temu, da zdravljenja ne krije javna zdravstvena blagajna, predpisujejo rituksimab. So se pa zato že znašli v rdečih številkah. Zato se predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo sprašuje, zakaj med vsemi predlogi, ki jih je odobril zdravstveni svet, le njihov ni dobil denarja.
"Težko si razlagamo, da so vse vloge za biološka zdravila, ki so bile vložene v letu 2006, razen za biološka zdravila za zdravljenje bolnikov z revmatoidnim artritisom, dobile zeleno luč in bile vključene v področni dogovor 2007," pravi Tomšič.
Ministrstvo je pozabilo na revmatološke bolnike
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so pojasnili, da partnerji v zdravstvu letos od ministrstva niso dobili predloga za vključitev zdravljenja revmatoloških bolnikov z omenjenim zdravilom, zato tudi niso predvideli sredstev za to.
Na ministrstvu za zdravje pa so pojasnili, da bo ministrica Zofija Mazej Kukovič v kratkem pregledala vse še odprte zadeve, ki jih mora obravnavati zdravstveni svet. Ker je sestava zdravstvenega sveta kot posvetovalnega telesa ministra za zdravje vezana na funkcijo ministra, z odstopom Andreja Bručana pa je potekla tudi funkcija sedanjega sestava sveta, bo ministrica v kratkem na novo imenovala tudi člane sveta, so še pojasnili na ministrstvu.
Zapostavljeni revmatološki bolniki
Zavlačevanje odobritve sredstev za zdravljenje s tem zdravilom razumemo kot zapostavljanje bolnikov z najhujšim potekom vnetne revmatične bolezni, kar za nas nikakor ni sprejemljivo, je opozoril Tomšič. Pojasnil je, da imajo za zdravljenje bolnikov z najtežjimi oblikami vnetne revmatične bolezni v Sloveniji na voljo še tri biološka zdravila, ki pa pri približno 20 do 30 odstotkih najtežjih bolnikov ne delujejo.
Tomšič pravi, da tega "ne razume". Rituksimab je namreč tudi cenejši kot ostala biološka zdravila, kar je še en argument v prid temu, da bi jim odobrili finančna sredstva. Poleg finančnega vidika pa je izpostavil tudi medicinske argumente v prid zdravilu. Kot je navedel, je povprečna življenjska doba pri bolnikih s hujšim potekom revmatoidnega artritisa krajša za 10 do 15 let. Poleg tega vsaj polovica bolnikov z revmatoidnim artritisom po 10 letih bolezni ni več sposobna opravljati svojega dela in/ali vsakdanjih aktivnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.