Že nekaj časa so raziskovalci domnevali, da je beljakovina, imenovana mBDNF, pomembna pri razvijanju spomina. Skupina iz ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje pa v reviji Science trdijo, da je ta protein ključnega pomena pri razvoju dolgoročnega spomina. Do tega zaključka so prišli na podlagi raziskav, opravljenih na laboratorijskih miših. Zaradi velike hitrosti, s katero se miši razmnožujejo, je namreč lažje opazovati mutacije, ki nastajajo v njihovih možganih. Tako so znanstveniki lahko opazovali kako pomanjkanje omenjene beljakovine vpliva na dolgoročni spomin in kaj je potrebno za njen nastanek v možganih.
Znanstveniki so ugotovili, da se pri miših, ki niso zmogle proizvajati mBDNF, tudi ni razvil dolgoročni spomin. Ko pa so miši zaživele v razmerah, v katerih je bilo mogoče proizvajati protein, pa se jim je dolgoročni spomin izboljšal.
Dr. Bai Lu z ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje otrok in človekov razvoj pravi, da so odkritja morda pomembna za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo. "Osnovni problem teh bolnikov je dejstvo, da pri njih propada del možganov, povezan s spominom, Če bi to odmiranje lahko preprečili ali izboljšali spominske funkcije, bi to lahko zelo pomagalo bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo," pravi zdravnik. Poudarja pa, da zdravniki trenutno še morejo izboljšati izgube spomina.
Profesor Peter Giese z londonske unverze College pa odkritje označuje kot 'majhen korak naprej'. "Obstajajo teorije o tem, da v zgodnjih fazah Alzheimerjeve bolezni napake v učenju povzročajo nadaljnje propadanje. S preprečitvijo teh zgodnjih degeneracij spomina in učenja bi morda lahko preprečili nadaljnje propadanje centralnega živčnega sistema," pravi profesor Giese. Vendar poudarja, da bo do prvega vidnega rezultata tovrstnega zdravljenja minilo vsaj še nekaj let.