Obiskovalci si lahko ogledajo predstavitve različnih zdravstveno vzgojno-izobraževalnih vsebin. Kot je na otvoritvi odprtih vrat dejal minister za zdravje Andrej Bručan, bo predlog novega zakona o bolnikovih pravicah kmalu pripravljen za parlamentarno obravnavo. Predlog zakona določa nekatere nove pravice bolnikov in podrobneje tudi pritožbeni postopek, v okviru katerega se v zdravstveni sistem uvaja institut zastopnika bolnikovih pravic. Rdeča nit letošnjih dnevov, ki bodo trajali teden dni, je sicer seznanjanje strokovne in laične javnosti glede pravic bolnikov.
Kot je povedal Bručan, je med osnovnimi cilji zakona povečanje nivoja uresničevanja bolnikovih pravic ter okrepitev medsebojnega zaupanja in sodelovanja med bolnikom in zdravnikom ter drugimi zdravstvenimi delavci. V predlogu zakona so natančneje opredeljene pravice, ki jih ureja veljavni zakon o zdravstveni dejavnosti, dodane pa so še nekatere nove pravice, in sicer pravica do brezplačne pomoči v pritožbenih postopkih, pravica do povračila škode zaradi neustreznega zdravljenja, pravica do duhovne oskrbe v zavodu in pravica do informacije o izvajalcu zdravstvene storitve.
Med pomembnejše pridobitve je Bručan uvrstil uvedbo zastopnika bolnikovih pravic. Njegova osnovna vloga bo pomoč bolnikom pri oblikovanju njihovih zahtev v pritožbenih postopkih, svetovanju in zastopanju v ustreznih postopkih. Zastopniki bodo delovali na lokalnem nivoju (na sedežu zavodov za zdravstveno varstvo), imenovala in razreševala pa jih bo vlada na predlog ministra za zdravje. Zastopniki, ki bodo imeli petletni mandat, bodo pri svojem delu neodvisni in samostojni. Svoje delo bodo praviloma opravljali profesionalno, čeprav bo za bolnika njihova pomoč in sodelovanje brezplačno.