Doslej so potrdili 12 primerov okužb, po štiri v ameriških zveznih državah Wisconsin, Indiana in Illinois, ter 54 morebitnih primerov, vendar smrtnih žrtev doslej še ni bilo. Kljub temu je ameriško ministrstvo za zdravstvo že v sredo priporočilo cepljenje proti opičjim kozam za tiste ljudi, ki so morda bili izpostavljeni virusu. Cepljenje je najbolj učinkovito v prvih dneh po okužbi, delovalo pa bi naj tudi do dveh tednov po okužbi. Za izredno majhen odstotek okuženih je sicer lahko cepljenje celo smrtno nevarno.
Državni epidemiolog iz Wisconsina Jeff Davis je dejal, da so testirali vzorce tkiva, da bi ugotovili, ali je neimenovani oboleli zdravstveni delavec okužen z virusom opičjih koz. Doslej so trdili, da naj bi se epidemija na srednjem zahodu ZDA širila preko prerijskih svizcev, sedaj pa bodo morda dobili potrditev, da se bolezen prenaša s človeka na človeka, tako kot v Afriki. Omenjeni zdravstveni delavec namreč ni imel stika s prerijskimi svizci, ampak le bolniki.
Ameriške zdravstvene oblasti pa opozarjajo, da ni razloga za paniko, saj naj bi se bolezen menda veliko težje prenašala s človeka na človeka, kot z živali na osebo. Prerijski svizci lahko okužijo človeka z ugrizom ali celo z iztrebki, če se oseba ne umije, potem ko se jih dotakne. Opičjih koz, ki so daljni sorodniki veliko bolj smrtonosnih črnih koz, doslej še nikoli prej niso odkrili na ameriški celini. Za vse skupaj naj bi bil kriv distribucijski center hišnih ljubljenčkov v zvezni državi Illinois, ki je iz Afrike uvozil gambijsko podgano in ta bi naj na prerijske svizce prenesla virus.