FIT 24UR

Pametni mobilni telefon

Leeds, 20. 04. 2007 07.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Britanci razvijajo sistem, ki bo omogočil zdravnikom, da bodo preko mobilnih telefonov spremljali zdravje svojih pacientov.

Znastveniki univerze v Leedsu razvijajo sistem, ki bo omogočal zdravnikom, da bodo lahko preverili bolnikove vitalne telesne funkcije, nivo sladkorja in kisika v krvi.

Ta sistem bo še posebej pomemben in primeren za starejše ljudi, ki jih je čedalje več.
Ta sistem bo še posebej pomemben in primeren za starejše ljudi, ki jih je čedalje več. FOTO: Reuters

Podatke o zdravstvenem stanju bolnika prenašajo majhne brezžične naprave. Na primer merilec krvnega pritiska, ki ga pričvrstijo na zapestje bolnika, ta pa posreduje informacije na mobilni telefon. Iz mobilnega telefona pa so informacije še isti trenutek poslane na računalnik v zdravnikovi ordinaciji.

V nujnih primerih bo naprava z avtomatskim klicem iz mobilnega telefona alarmirala zdravnika. Tako bodo bolniki, ki so v nevarnosti, lahko zmanjšali število obiskov pri zdravniku, obenem pa obdržali visok nivo medicinske oskrbe, so povedali britanski raziskovalci.

Znanstveniki pa hkrati opozarjajo, da nov sistem ne more nadomestiti zdravnika. Lahko je le v precejšnjo pomoč ljudem, ki imajo različne bolezni srca, za sladkorne bolnike, bolnike s pljučnim rakom in debele ljudi.

Mobilni telefon za starejše ljudi

Avstrijsko podjetje Emporia pa je izdelalo mobilni telefon za starejše. Telefon je opremljen z velikimi tipkami in ima le osnovne funkcije. V telefon je mogoče shraniti tudi pet številk, ki jih uporabniki lahko pokličejo v stiski. Ima pa tudi veliko črno tipko, ki prikliče številko, ki jo je lastnik telefona izbral za klicanje nujne pomoči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

balon200
20. 04. 2007 10.12
Hm, vse te današnje komunikacijske tehnologije stremijo k temu, da bo posameznik v vsakem trenutku povezan z praktično vsemi, ki jih pozna oz. ima opravka z njimi. To pomeni, da posameznik skoraj ni več nikoli sam in nima lastnega miru, kar postaja problem. Torej, nove tehnologije bodo posameznika okupirale z drugimi ljudmi do konca, kar pomeni, da bo nek zdravnik na nek način stalno "v družbi" s svojimi pacienti, ki jih ima recimo 1000. Si predstavljate? Si predstavljate, da okrog tebe 24 ur na dan stoji 1000 ljudi, od katerih te vsake toliko časa nekdo nekaj vpraša oz. moraš kot zdravnik vsakega zdraviti. Potrebno bo razviti tehnologijo, ki bo omogočala, da bo človek ali tudi zdravnik lahko kdaj sam,...kot kaže se pa z razvojem obsojamo na kronično "nesamost", kar lahko postane s časoma problem najprej za posameznika in v nadaljevanju za družbo, ki bo tako še lažje proizvajala nervozne in potencialno še nevarne ljudi. Ne pozabimo, da smo po naravi narejeni tako, da rabimi tudi mir in da lahko interaktivno na enkrat komuniciramo na enkrat le z eno, dvema ali malo več osebami,...ne pa 1000.