Na Tajskem je ptičja gripa zagotovo terjala eno človeško življenje. V nedeljo zvečer je namreč v bolnišnici v Bangkoku za to boleznijo umrl šestletni deček. Tajske oblasti so potrdile, da je vzrok smrti res ptičja gripa.
Tajsko ministrstvo za zdravstvo je ob tem objavilo popravek prejšnjih navedb, po katerih naj bi za ptičjo gripo v petek umrl tudi 56-letni moški. Ministrstvo je pojasnilo, da tega primera smrti še ne morejo zagotovo pripisati ptičji gripi, saj preiskave še niso končane.
Gre za prvo uradno smrt zaradi ptičje gripe na Tajskem. Sudarat Keyuraphan, tajski minister za zdravje, je obenem potrdil, da imajo dva nova primera okužbe, okužena sta neka desetletna deklica in 58-letni moški v pokrajini Suphanburi. Fant, ki je v nedeljo umrl, pa naj bi se okužil v zahodni pokrajini Kanchanaburi.
Oblasti so pri uničevanju okužene perutnine angažirale vojsko, izredne ukrepe pa so razširili z dveh na 10 pokrajin. Pred tem so bile tajske oblasti tarča kritik, ker so skušali zanikati težave v zvezi z virusom. Premier Thaksin Shinawatra je v nedeljo priznal, da so že nekaj tednov sumili, da gre za ptičjo gripo, za sredo pa so v prestolnici sklicali izredni sestanek na to temo s sosednjimi državami in predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), OZN in EU.
Skrivnostna mrzlica v Bangladešu
Bangladeško ministrstvo za zdravstvo medtem poskuša preprečiti nadaljnjo širitev "skrivnostne mrzlice", za katero je umrlo že 18 ljudi, na desetine pa jih je zbolelo. Oblasti so zato v šest vladnih bolnišnic v Daki, kjer zdravijo okužene, poslale posebne zdravstvene ekipe. Žrtve te skrivnostne bolezni, za katero so značilni bruhanje, povišana telesna temperatura in glavobol, so večinoma otroci, mlajši od 14 let, več okužb pa je tudi med najstniškimi materami.

Virus zaznali tudi v Pakistanu
Tudi pakistanske oblasti so sporočile, da so virus zaznali med perutnino v obalnem mestu Karachi. Kot je povedal minister za živinorejo v pakistanski provinci Sindh, Manzur Panvar, je po prvih ocenah s ptičjo gripo okuženih 10 do 25 odstotkov piščancev v provinci. "Začeli smo cepiti vso perutnino v provinci, da bi preprečili širjenje epidemije, prizadetim kmetijam pa smo ukazali, da pobijejo vse okužene živali," je povedal Panvar. Za ptičjo gripo je v južni pakistanski provinci Sindh od novembra lani umrlo štiri milijonov piščancev.
Južnokorejske oblasti pa so objavile novo žarišče ptičje gripe v državi. Tam se je pojavil virus, ki je nekoliko drugačen od tistega v Vietnamu. Žarišče so odkrili na kmetiji v kraju Cheonan, kakih 90 kilometrov južno od Seula, kjer je minuli teden umrlo na tisoče piščancev. Testi, ki naj bi potrdili, ali res gre za ptičjo gripo, so že v teku, celotno območje pa so izolirali.
Omenjena bolezen je zajela že 16 regij v državi, zaradi česar so južnokorejske oblasti od sredine decembra lani dale pobiti več kot dva milijona piščancev.
Tudi Indonezija je sporočila, da so med perutnino zaznali virus ptičje gripe. S ptičjo gripo so v Indoneziji zaenkrat okužene samo ptice, je v Džakarti pojasnil predstavnik WHO. Direktor indonezijskega oddelka za razvoj živalske živinoreje Sofjan Sudaradjat pa je priznal, da so prvi primer ptičje gripe pri živalih odkrili že 29. avgusta na Javi.
S tem pa se je število azijskih držav, ki imajo težave z virusom ptičje gripe povečalo na osem (primere ptičje gripe so doslej poleg Tajske, Indonezije in Pakistana zabeležili v Vietnamu, Kambodži, na Tajvanu in Japonski ter v Južni Koreji).
WHO poziva k pomoči
WHO je ponovno izrazila zaskrbljenost zaradi hitrega širjenja ptičje gripe v Aziji. Hkrati so pozvali mednarodno skupnost, naj pomagajo poiskati zdravilo. Predstavnik WHO Peter Cordingley je opozoril, da virusa, ki so ga izolirali v času hongkonške ptičje gripe leta 1997, ne morejo več uporabljati kot prototip za izdelavo cepiva.
"Zdi se, da je virus, ki se je sedaj pojavil v Vietnamu in drugod, mutiral, zato je nemogoče uporabljati hongkonški virus," je dejal in dodal, da so testi pokazali, da je virus postal odporen na cenejša protivirusna zdravila.