Leta 2000 opravljena raziskava med otroci v Sloveniji je pokazala, da je prevalenca astme pri otrocih v Sloveniji visoko v mejah evropskega povprečja, to je najmanj 13,9 odstotka. Cilj zdravljenja astme je doseči in ohraniti dober nadzor nad boleznijo, ki bolnikom omogoča povsem normalno življenje. To je mogoče doseči pri skoraj vseh bolnikih, in sicer z učinkovitim zdravljenjem, vzgojo in razumevanjem bolezni.
Svetovni dan astme
Po vsem svetu sicer obeležujemo svetovni dan astme, katerega namen je še dodatno opozarjati na problematiko te kronične bolezni. Slogan letošnjega svetovnega dne astme je Nerešena vprašanja astme, katerega namen je opozoriti zdravstvene delavce, vlade in bolnike na potrebo po boljšem zdravljenju in nadzoru astme, je sporočila organizacija Global Initiative for Asthma (GINA).
Po ocenah združenja EFA - European Federation of Allergy and Airway Diseases Patients Association po vsem svetu za astmo boleha približno 300 milijonov ljudi, v zadnjih letih pa njena pojavnost še narašča. Tako naj bi do leta 2025 po nekaterih ocenah število oseb, ki bolehajo za astmo, naraslo kar na 400 do 450 milijonov. GINA tako v svojem poročilu Global Burden of Asthma Report navaja, da pojavnost astme narašča predvsem tam, kjer skupnosti sprejemajo "zahodnjaški" življenjski stil in se pospešeno urbanizirajo.
Ob tem dnevu je začela delovati tudi nova spletna stran v slovenskem jeziku www.singulina.si, posvečena tej temi, namenjena staršem in otrokom. Na njej lahko najdejo razlago o tem, kako nastane astma, opisani so najpogostejši simptomi astme, zdravljenje, ponuja pa tudi nasvete kaj lahko storimo, praktične nasvete in nasvete strokovnjakov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.