FIT 24UR

Predvajalniki škodujejo sluhu

London, 10. 09. 2007 09.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Več kot dvema tretjinama tistih, ki redno uporabljajo MP3 predvajalnike, grozi okvara sluha.

Preglasno polsušanje glasbe lahko škoduje sluhu. (Fotografija je simbolična)
Preglasno polsušanje glasbe lahko škoduje sluhu. (Fotografija je simbolična) FOTO: Reuters

Raziskovalci z Royal National Institute for Deaf People (RNID) so testirali 110 uporabnikov, ki poslušajo glasbo prek MP3 predvajalnikov.

Ugotovili so, da jih je kar 72 poslušalo glasbo kjer je bila glasnost več kot 85 decibelov. Gre za približno enako glasnost zvoka, kot ga povzroča budilka, ki je zelo malo oddaljena od ušesa. Poslušanje glasbe s tako jakostjo lahko že po eni uri poslušanja poškoduje sluh, so opozorili strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

V RNID pa so ugotovili, da kar polovica ljudi, ki poslušajo glasbo prek MP3 predvajalnikov, to počne več kot eno uro na dan. Četrtina pa jih glasbo posluša več kot enaindvajset ur na teden.

Strokovnjaki zato menijo, da je treba rezultate njihove raziskave vzeti resno, saj je uporabnikov MP3 predvajalnikov v Veliki Britaniji zelo veliko. V enem letu v Veliki Britaniji namreč prodajo kar osem milijonov MP3 predvajalnikov, zato so iz RNID-ija, petinpetdesetim proizvajalcem MP3 predvajalnikov in mobilnih telefonov, poslali dopis in jih pozvali, da označijo izdelke z nalepkami, ki bi opozarjale na nevarnost preglasnega poslušanja glasbe. Doslej sta se oglasila le dva.

RNID zato uporabnikom MP3 predvajalnikov svetuje, da si kupijo posebne filtre za slušalke, ki onemogočajo, da v uho prodrejo zvoki iz okolice in tako zmanjšajo potrebo po višanju glasnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Biofrutekk
11. 09. 2007 19.01
Kje se kup take slušalke ki ne spuščajo zvoka iz okolja v uho?
Etty Gore
10. 09. 2007 19.35
iest mam mp3 pa ga poslušam sam ka grem po poti domou p v šolo torei ker mi je malček dolgčas hodit pol ure peeš??? khmm no v glavnem mam pa eno slušalko tko da z drugim ušesom lahko komot spremlam kaj se dogaja okol mene. do zdei se mi ni še nč zgodl...prei bi pripisala krivdo voznikom k se furajo 110 čez vrhnški klanc pa prehitevajo čez polno črto kt pa seb k poslušam mp3 na eno slušalko...
edita_madam_6@hotmail.com
10. 09. 2007 14.20
Am men grejo pa take raziskave že na živce iz prejšne zgodnjo ustajanje škoduje....pa kaj je s temi....najboolš da spimo od 21.00-12.00 a bo dovolj pa to najbolš da nm nč weč ne dovoliteee...ker ja use škodujeee
Ana Kos Plestenjak
10. 09. 2007 11.07
"RNID zato uporabnikom MP3 predvajalnikov svetuje, da si kupijo posebne filtre za slušalke, ki onemogočajo, da v uho prodrejo zvoki iz okolice in tako zmanjšajo potrebo po višanju glasnosti. " Že itak malo slišijo, pa bi še dodatno omejili zvoke iz okolja? In potem takile "zasanjani" ljudje hodijo po ulicah, se vozijo s kolesi ... Nevarno, a ne.
andymann
10. 09. 2007 10.59
Bravo Royal National Institute for Deaf People za rezultate vaše raziskave. Da preglasno poslušanje glasbe na slušalkah škoduje, sem jaz ugotovil v 5 minutah, ko sem zarad nabijanja fasal tinitus.