Raziskovalci z Royal National Institute for Deaf People (RNID) so testirali 110 uporabnikov, ki poslušajo glasbo prek MP3 predvajalnikov.
Ugotovili so, da jih je kar 72 poslušalo glasbo kjer je bila glasnost več kot 85 decibelov. Gre za približno enako glasnost zvoka, kot ga povzroča budilka, ki je zelo malo oddaljena od ušesa. Poslušanje glasbe s tako jakostjo lahko že po eni uri poslušanja poškoduje sluh, so opozorili strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
V RNID pa so ugotovili, da kar polovica ljudi, ki poslušajo glasbo prek MP3 predvajalnikov, to počne več kot eno uro na dan. Četrtina pa jih glasbo posluša več kot enaindvajset ur na teden.
Strokovnjaki zato menijo, da je treba rezultate njihove raziskave vzeti resno, saj je uporabnikov MP3 predvajalnikov v Veliki Britaniji zelo veliko. V enem letu v Veliki Britaniji namreč prodajo kar osem milijonov MP3 predvajalnikov, zato so iz RNID-ija, petinpetdesetim proizvajalcem MP3 predvajalnikov in mobilnih telefonov, poslali dopis in jih pozvali, da označijo izdelke z nalepkami, ki bi opozarjale na nevarnost preglasnega poslušanja glasbe. Doslej sta se oglasila le dva.
RNID zato uporabnikom MP3 predvajalnikov svetuje, da si kupijo posebne filtre za slušalke, ki onemogočajo, da v uho prodrejo zvoki iz okolice in tako zmanjšajo potrebo po višanju glasnosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.