Moški je predtem med drugim potoval v Hongkong, Singapur in Bombay, preden se je vrnilo v Goo. V kazahstanskem pristaniškem mestu Aktau ob Kaspijskem morju pa so zabeležili drugi domneven primer SARS. Bolezen so odkrili pri ženski, ki se je vrnila iz Kitajske, trenutno pa je v karanteni v bolnišnici.
V Hongkongu in Maleziji nove smrtne žrtve
V stanovanjskem naselju Amoy Gardens v Hongkongu se je akutni sindrom oteženega dihanja (SARS) širil preko kanalizacije, pri tem pa se je okužilo več kot 300 stanovalcev naselja, so danes v uradnem poročilu ugotovile tamkajšnje oblasti. Sekretar za zdravje Yeoh Eng-kiong je ob tem dejal, da bi SARS lahko širili ščurki in podgane, vendar pa nekateri zdravstveni strokovnjaki zatrjujejo, da virus SARS v živalih ne more preživeti. Izbruh SARS v naselju Amoy Gardens je povzročil največji nemir v Hongkongu, saj so v karantenske centre evakuirali vse stanovalce, osem ljudi iz tega naselja pa je za posledicami bolezni umrlo. Atipična pljučnica je sicer najbolj prizadela prav Hongkong in Kitajsko. Število smrtnih žrtev zaradi SARS v Hongkongu se je medtem povzpelo na 65, saj so danes umrle še štiri osebe. Oblasti so ob tem zabeležile še 29 novih primerov bolezni, skupno pa že 1297.
V Maleziji so potrdili sedmi primer okuženosti s SARS. Gre za moškega indijskega rodu, ki je zbolel po vrnitvi iz Singapurja. Med sedmimi malezijskimi bolniki s SARS so se trije okužili na Kitajskem, štirje pa v Singapurju.
Bo Kitajska odslej objavljala resnične podatke?
Evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten je danes med obiskom v Canberri menil, da bi Kitajska morala biti bolj odprta in iskrena glede razširjenosti SARS v državi. Po njegovih besedah so kitajske oblasti zakrile obseg razširjenosti te smrtonosne bolezni.
Voditelji Kitajske komunistične partije so danes na izrednem zasedanju, ki je bil posvečen SARS, predsedoval pa mu je kitajski predsednik in vodja partije Hu Jintao, zahtevali, da je potrebno resnico o primerih atipične pljučnice na Kitajskem objaviti brez odlašanja in skrivanja. Kitajsko ministrstvo za zdravje in državni mediji se sicer doslej še niso izjasnili glede trditev Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da kitajska vlada ni poročala o vseh primerih atipične pljučnice.
V jugozahodni kitajski provinci Sečuan so medtem zabeležili nov smrtni primer atipične pljučnice. Uradno število smrtnih žrtev zaradi SARS se je tako na Kitajskem povzpelo na 66. Oblasti so medtem zabeležile tudi štiri nove primere bolezni v omenjeni provinci, skupno jih je tako osem.
V kazahstanskem pristaniškem mestu Aktau ob Kaspijskem morju pa so zabeležili drugi domneven primer SARS. Bolezen so odkrili pri ženski, ki se je vrnila s Kitajske, trenutno pa je v karanteni v bolnišnici.
Združenje držav Jugovzhodne Azije (ASEAN) je medtem napovedalo, da bo 29. aprila na Tajskem pripravilo srečanje, posvečeno SARS. Vrha ASEAN se bodo udeležili tudi predstavniki WHO.