Revmatizem je seveda zelo resno in zahtevno obolenje. Poznamo dva tipa revmatizma: prvi tip je osteoartroza, ki prizadene okoli 80 odstotkov ljudi po 55 letu starosti, druge pa so vnetna revmatična obolenja, med katerimi je najpogostejši revmatoidni artritis.
Za prvi tip, osteoartrozo, je značilna bolečina ob gibanju. Posamezniki pri hoji po stopnicah čutijo močne bolečine, ki pa pojenjajo ob mirovanju. Bolniki imajo tudi grčaste in trde sklepe. Bolnikom zdravniki priporočajo, da omejijo dolgotrajno hojo, ne izvajajo gibov, pri katerih čutijo bolečino ter da poskrbijo za ustrezno telesno težo.
Drugačen pa je revmatoidni artritis, ki največkrat prizadene ženske v rodnem obdobju. Značilna bolečina je zjutraj, ko imajo ti bolniki otrdele sklepe in jih le stežka premikajo. Členki so otekli, na dotik mehki in elastični. Poleg tega imajo otekle sklepe. Ob teh simptomih je treba takoj poiskati zdravniško pomoč.
Zdravniki zdravijo revmatoidni artritis z imunosupresivi, ki zavirajo vnetje in zmanjšujejo bolečine. Zdravila pa na dolgi rok preprečujejo propadanje hrustanca, bolnikom pa omogočajo normalno življenje. Je pa res, da slovenski bolniki ne morejo uporabljati najnovejših zdravil, ki so sicer registrirana, vendar niso na recept in so tako odločno predraga.