Da bi se zdravstveno stanje Charlieja, ki mora redno dobivati transfuzijo, izboljšalo, mora dobiti celice kostnega mozga, njegovi starši pa upajo, da bodo tiste, ki jih bo proizvedlo telo njegovega brata, ustrezne. Zdravniki nameravajo za Charliejevo ozdravitev uporabiti kri iz popokovine novorojenčka, ki vsebuje nezrele celice, ki se bodo kasneje razvile v celice kostnega mozga.
Britanski par je za rojstvo otroka iz epruvete, ki bi mu lahko izbrali lastnosti, s katerimi bi pomagali prvorojencu, zaprosil britanske oblasti za oploditev in embriologijo, vendar so mu te avgusta lani zavrnile prošnjo. Par se je nato odločil za oploditev na inštitutu za reproduktivno genetiko v ameriškem Chicagu. Kritiki opozarjajo, da bi lahko s takšno selekcijo zarodkov "proizvajali" otroke za "rezervne dele".
Oče novorojenčka Jayson Whitaker je za britanski časnik Daily Mail dejal, da z ženo otroka nista izbrala na podlagi barve oči, las ali spola, temveč sta strokovnjake pooblastila, da med zarodki, ki so bili spočeti z umetnimi oploditvami, izberejo tiste, katerih tkivo je bilo najbolj podobno tkivu njunega prvega sina. "Vse kar sva storila, je bilo, da sva možnost, da se bodo tkiva obeh otrok ujemala, s 25 odstotkov, kolikor je naravna možnost, povečala na 98 odstotkov," je dejal Jamiejev oče.
Pri t.i. oploditvi in vitro nastane več zarodkov, od katerih v maternico vsadijo samo dva ali tri. Genske teste na zarodkih običajno opravijo le v primeru, ko ima eden od staršev ali oba prirojeno gensko napako, zato da so zdravniki prepričani, da so v maternico vstavili embrio brez genskih napak.