FIT 24UR

Škodljivost soli v prehrani

Ljubljana, 22. 03. 2008 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija se z 12 do 13 gramov porabe soli na dan uvršča med večje porabnike soli v Evropi in presega priporočeni dnevni vnos.

Strokovnjaki na IVZ opozarjajo, da lahko vnos soli zelo hitro prekoračimo, če uživamo veliko suhega mesa, salam, konzervirana živila ali druga živila, ki vsebujejo veliko soli. Zato priporočajo uživanje manjše količine soli, ki zagotovi zadosten vnos joda, za začinjanje jedi pa priporočajo začimbe in dišavnice.

V okviru nacionalnega projekta zmanjševanja soli v prehrani je Slovenija minuli teden gostila prvo srečanje predstavnikov mednarodne mreže na področju zmanjševanja soli (Salt Action Network). Ob tej priložnosti so v Cindi Slovenija opozorili na problem prekomernega uživanja soli in povezanost z zdravstvenimi tveganji.

Slovenci presegamo priporočen vnos soli, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).

Po nekaterih ocenah je povprečna poraba kuhinjske soli v Sloveniji okoli 12 do 13 gramov na dan.
Po nekaterih ocenah je povprečna poraba kuhinjske soli v Sloveniji okoli 12 do 13 gramov na dan. FOTO: Reuters

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ljudje zaužijejo pet odstotkov soli s hrano, ki sploh ni soljena, skoraj vsa hrana namreč vsebuje nekaj natrija. 80 odstotkov zaužite soli prihaja s predpripravljeno in konzervirano hrano, 15 odstotkov pa z dodajanjem soli ob pripravi hrane in pri mizi. "Tudi če ne bi dodajali soli živilom, bi z zdravim prehranjevanjem dobili dovolj natrija za potrebe delovanja našega telesa," opozarjajo na IVZ.

Evropska komisija in WHO sta si kot prioritetni cilj zastavili zniževanje vnosa soli s hrano. Nekaj držav EU je z različnimi aktivnostmi že uspelo zmanjšati sol v prehrani svojih prebivalcev. Tako so v Veliki Britaniji za zniževanje porabe soli vzpostavili Food Standard Agency, ki na spletni strani redno objavlja vrednosti natrija pri izbranih prehranskih izdelkih, hkrati pa pripišejo tudi vrednost natrija, ki jo želijo doseči do leta 2010. Za dosego ciljev osveščajo potrošnike ter tesno sodelujejo z živilsko industrijo, prodajalci in gostinci.

Preventivni programi

Slovenija želi s projektom zmanjševanja soli v prehrani osveščati potrošnike, sodelovati z industrijo, restavracijami, trgovci in drugimi. Aktivnosti v okviru projekta bodo osredotočene na zmanjševanje vsebnosti soli zlasti v izdelkih, ki so bogati s soljo. Predvideno je tudi spremljanje določenih zdravstvenih kazalcev na primarni ravni (merjenje krvnega tlaka), ki bodo pokazale uspešnost programa, navajajo na IVZ.

Tisti, ki na primer pojedo dnevno dva velika kosa kruha (po 100 gramov), lahko s to količino kruha zaužijejo kar 50 odstotkov priporočene dnevne količine soli.

Po nekaterih ocenah je povprečna poraba kuhinjske soli v Sloveniji okoli 12 do 13 gramov na dan, druge ocene pa govorijo o še večji porabi, s čimer se Slovenija uvršča med večje porabnike soli v Evropi (po raziskavi Intersalt je v EU povprečje okrog 11 gramov na dan). Priporočeni dnevni vnos soli po standardih WHO je največ šest gramov soli na dan (2,4 grama natrija iz soli) za odrasle, za otroke pa tri grame soli na dan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomazbodner
23. 03. 2008 18.31
stfuimho: cisto res, saj aspartame ima kar zasluzeno spletno ime sweetpoison.com...
stfuimho@email.si
23. 03. 2008 14.58
Seveda, zmanjsat sol, pa bomo zdravi... Razne konzervansi, umetna barvila, aspartami in ostale cudne kemikalije pa naj kar ostanejo v nasi hrani, saj niso toliko škodljive, kot marsikdo misli, ne... WHO = en velik kapitalisticni nateg.
didlos
23. 03. 2008 08.49
Franček Bosanček; mislim da je pri McDonaldsu zadnja skrb sol, glede na kakovost tamkajšnje prehrane. Sol v prekomernih količinah ubija. Če jaz kaj vem negativbno deluje na pritisk, zato pri nas doma ne solimo vse hrane in sem preračunal da porabimo 3 osebe 1000 g soli v treh mesecih , kar znese 11,11g na dan na tri osebe. Torej ena oseba na dan v povprečju zaužije 3,70 g. Največ pa je gre v kuhanje krompirja in jajc. Ni take sile, da bi me lahko skrbelo ! McDonaalds inn trestavracij pa ne obiskujemo ! Doma se lahko skuha noro pojedino če imaš GUŠT!!!
jansa-arms
22. 03. 2008 18.13
pa kva se bojo še zmislil?
Fran?ek Bosan?ek
22. 03. 2008 16.27
o škodljivosti soli bi si moral prebrat uslužbenci mcdonaldsa.... pomfri je vedno slan za znort :/