Pred kratkim so znanstveniki odkrili, da sončnica proizvaja snov, ki preprečuje razmnoževanje virusa HIV. To so odkrili nemški znanstveniki na univerzi v Bonnu, ki že več let raziskujejo nova zdravila proti aidsu, ki bazirajo na dikafeoilkininski kislini (DCQA). Ta snov zavira virusni encim integrazo, brez katere se virus HIV ne more proizvajati.
Znanstveniki menijo, da inhibitorji integraze povzročajo malo stranskih učinkov. Snov je dostopna v zelo majhnih količinah, njena trenutna cena pa doseže celo milijon evrov za gram.
Na univerzi v Bonnu so tako razvili novo metodo sinteze z manj stroški kot kdaj koli prej. Metodo so tudi patentirali, iščejo pa industrijske partnerje, ki bi v večjih količinah proizvajali to potencialno koristno snov.
Snov DCQA nastane, ko sončnico napade glivica sclerotinia sclerotiorum. Večina sončnic po napadu omenjene glivice ne preživi, manjše število sončnic pa se vseeno upre njenemu negativnemu delovanju.
Sončnica uporablja encim za sintezo DCQA, tako da znanstveniki trenutno delajo na tem, da bi vzgojili sončnice, ki so okužene z omenjeno glivico in upajo, da bodo lahko izolirali gen za proizvodnjo tega encima.
Z genetsko manipulacijo bi omenjeni gen sčasoma vnesli v rastline, ki bi proizvajale velike količine encima za sintezo DCQA. Če bo raziskava uspela, bi lahko začeli s poceni proizvodnjo večjih količin snovi DCQA in s kliničnimi raziskavami.