FIT 24UR

Teden boja proti raku

Ljubljana, 09. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Iztekajoči teden je proglašen za slovenski teden boja proti raku. Pri nas za rakom oboli okoli 8500 ljudi letno, delež moških in žensk je enak.

Kajenje je resen dejavnik tveganja
Kajenje je resen dejavnik tveganja FOTO: Reuters

Moški najpogosteje obolijo za rakom pljuč, ki ima zelo slabo napoved, saj prvih pet let preživi samo devet odstotkov bolnih. Prvih pet let je standardni kazalnik, ki kaže na uspešnost zdravljenja. Tisti, ki preživijo prvih pet let, so ozdravljeni, čeprav je možnost, da se določene oblika raka ponovijo. Res pa je, da so zdravniki opazili delež tistih bolnikov, ki so zgodaj odkrili raka, in imajo dobre izglede za zdravljenje. Pri ženskah je najpogostejši rak dojke, vsako leto oboli okoli tisoč Slovenk, prvih pet let pa preživi 70 odstotkov Slovenk.

Vse spremembe tkiv je potrebno čimprej pokazati zdravniku
Vse spremembe tkiv je potrebno čimprej pokazati zdravniku FOTO: Dare Čekeliš

Zdravniki trdijo, da je razvoj rakavih obolenj povezan z nezdravim načinom življenja: kajenjem, pitjem alkohola, uživanjem mastne hrane in stresnim življenjem. Zato opozarjajo, da je potrebno spremeniti te navade, vse telesne spremembe (sprememba kadilskega kašlja, bule na telesu, ranice) pa obvezno pokazati zdravniku.

V Sloveniji ima diagnoza rak še vedno pridih usodnosti, vendar strokovnjaki zatrjujejo, da je to povem odveč, saj so mnoge oblike raka povsem ozdravljive. Tudi podatek, da med nami živi kar 46.000 ljudi, ki so kadarkoli imeli raka, je spodbuden.