
Test bo v hongkonških bolnišnicah na razpolago od petka. Mikrobiološki oddelek hongkonške medicinske fakultete je potrdil svojo prvo identifikacijo virusa, ki po svetu širi epidemijo sindroma akutnega oteženega dihanja (SARS). Hongkonške oblasti pa so zaradi nevarne pljučnice, ki je samo na območju Hongkonga terjala deset žrtev, danes odredile karanteno za več kot 1000 ljudi, ki bi lahko bili izpostavljeni virusu. Osebe, ki morajo ostati v karanteni, se bodo morale redno javljati pristojnim uradom v desetdnevnem obdobju. V primeru kršitve karantene bi jim oblasti lahko naložile denarno kazen ali celo zapor.
Hongkonški premier Tung Chee-hwa je med drugim danes dejal, da bodo šole, razen univerz, zaradi preventivnih ukrepov zaprte od sobote do nedelje prihodnjega tedna. Okoli 100 hongkonških šol pa so zaradi nevarnosti epidemije že pred tem zaprli ravnatelji, je dejala tiskovna predstavnica hongkonškega oddelka za izobraževanje in delovno silo Alison Ip. Doslej se je z nevarnim virusom sicer okužilo že nekaj študentov, vendar ni podatkov, da bi se bolezen razširila v šolah.
V Singapurju še druga žrtev atipične pljučnice
V Singapurju je za posledicami skrivnostne atipične pljučnice umrl še drugi bolnik. Šlo naj bi za nekega duhovnika, ki je pred tem v kliniki obiskal bolnika, pri katerem so prav tako ugotovili sindrom akutnega oteženega dihanja (SARS) oziroma atipično pljučnico. Pred tem je sicer za posledicami te bolezni v sredo umrl nek 50-letnik.
Število Singapurcev, ki morajo ostati doma v karanteni, je medtem naraslo na 860. Ti so morebiti prišli v kontakt z okuženimi, zato jih morajo vsak dan pregledovati. V sredo so v Singapurju zaradi pljučnice sicer zaprli vseh 370 javnih šol, zaprte pa bodo do 6. aprila.
Kanadske oblasti pozivajo prebivalce h karanteni
Oblasti najbolj poseljene kanadske province Ontario pa so v sredo svetovale več tisoč prebivalcem, naj gredo zaradi nevarnosti atipične pljučnice prostovoljno v karanteno, s čimer bi lahko omejili epidemijo. Zaradi atipične pljučnice so v Kanadi doslej umrle tri osebe, še 29 oseb pa bi lahko bilo okuženih. Vodja zdravstvenih oblasti v Torontu Sheela Basrur je pozvala več tisoč ljudi, ki so od 16. marca obiskali bolnišnico v okrožju Scarborough, kjer je umrla ena od žrtev pljučnice, naj ostanejo doma in vsaj deset dni nosijo zaščitne maske.
WHO predlagal nove ukrepe na letališčih
Svetovna zdravstvena organizacija pa je danes predlagala, da bi vsem potnikom pred vkrcanjem na letala postavili nekaj vprašanj, povezanih s sindromom akutnega oteženega dihanja in tako zmanjšali nevarnost širjenja te skrivnostne bolezni na letalih.
WHO je sicer posadke letal že obvestil, kako naj ravnajo v primeru, da eden od njihovih potnikov med letom zboli ali začne kazati simptome SARS. Takšne potnike je potrebno nemudoma osamiti ali jim vsaj nadeti masko in tako zmanjšati nevarnost širjenja bolezni, takoj po pristanku pa jih mora pregledati zdravnik.