Medicinske sestre praznujejo svoj dan, tokrat pod geslom Z ustreznim zaposlovanjem medicinske sestre rešujemo življenja. Ob tem dnevu v nekaterih stanovskih združenjih - Sindikatu zdravstva in socialnega varstva ter v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - opozarjajo na številne težave, ki pestijo zaposlene v zdravstveni negi. Predsednica sindikata Nevenka Lekše je v pogovoru najbolj izpostavila predvsem preobremenjenost osebja, med drugim zaradi pomanjkanja kadrovskih normativov, kar je razlog za pomanjkanje teh strokovnih profilov.
Izgorevanje na delovnem mestu je za delavce v zdravstveni negi dejstvo. Pogoji dela so zahtevni, zaposleni namreč delajo veliko več od 40 ur tedensko, kot določa delovna zakonodaja.
Samo na bolniških odelkih slovenskih bolnišnic primanjkuje čez 2000 medicinskih sester, predvsem diplomiranih. Študij na visoki šoli je med najdražjimi študiji pri nas, bolnišnice pa za izobraževanje sester nimajo namenjenega dodatnega denarja.
Lekšetova pa je spomnila tudi na napovedane reforme v zdravstvu. Če bo uspel ministrov projekt privatizacije zdravstva, pravi Lekšetova, bo to še skrčilo število zdravstvenega osebja in bo to še bolj obremenjeno. In to ne glede na izobrazbo.
Pri zasebnikih namreč "ugotavljajo varčevanje oz. prenašanje zdravstvenega denarja na drug kupček", dodaja Lekšetova in pojasnjuje, da zasebniki ne zaposlujejo zadostnega števila zdravstvenega osebja ter osebja z ustrezno izobrazbo (na primer namesto diplomiranih medicinskih sester zaposlujejo zdravstvene tehnike), s čemer je tudi kvaliteta zdravstvenih storitev okrnjena.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.