
Približno štiri milijone Britancev trpi za posebno obliko družbene fobije, ki ji nekateri ljubkovalno pravijo "plašen mehur". Ljudje se na javnih straniščih enostavno ne morejo sprostiti in opraviti potrebe.
Psihologi pravijo, da do fobije pride zaradi občutka krivde, sramu in zadrege, ki jo uriniranje na javnem prostoru predstavlja za posameznika. Ob tem pozivajo tudi medicinsko stroko naj bo bolj pozorna na ljudi s "plašnim mehurjem", saj lahko pride tudi do zdravstvenih komplikacij.

Britansko združenje psihologov opozarja, da zdravniki tega strahu ne jemljejo dovolj resno. Psiholog Alex Gardner pravi, da gre za problem, ki lahko ljudem uniči življenje, saj lahko ostanejo tudi brez službe oziroma dajo odpoved v službi, ker ne zdržijo osem ali devet ur ne da bi opravili potrebe, kar pa ne morejo storiti nikjer drugje kot na domačem stranišču.
V Britaniji sicer že obstajajo skupine za samopomoč, svetovalnice in zdravila, ki naj bi pomagala tako sramežljivim moškim kot ženskam. Te težave pa ne pestijo samo Britancev. Raziskave so pokazale, da ima »plašen mehur« tudi vsak deseti Američan in Kanadčan. Kako je s tem problemom v Sloveniji, zaenkrat ni znano.