FIT 24UR

Tropski virus v Italiji

Rim, 07. 09. 2007 06.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V italijanskem mestu Ravenna se je 160 ljudi okužilo s tropskim virusom, ki ga prenašajo komarji.

Okužba z virusom chikungunya je prvi primer, ko je do okužbe prišlo izven tropskega pasu. Najpogostejše okužbe so na področju okoli Indijskega oceana, njeno ime pa v swahiliju pomeni nekaj kar se zvija.

Italijansko ministrstvo za zdravje je potrdilo okoli 160 primerov okužbe v severnem delu Italije, na področju okoli mesta Ravenna. Evropski center za kontrolo bolezni opozarja, naj se turisti zaščitijo pred komarjevimi ugrizi, nosečnice in bolniki s kroničnimi boleznimi pa naj pred potovanjem v ta del Italije obiščejo svojega zdravnika.

Do sedaj so zabeležili eno smrtno žrtev, bolezni je podlegel triinosemdesetletni moški. (Fotografija tigrastega komarja, ki prenaša virus chikungunya )
Do sedaj so zabeležili eno smrtno žrtev, bolezni je podlegel triinosemdesetletni moški. (Fotografija tigrastega komarja, ki prenaša virus chikungunya ) FOTO: POP TV

Gre za virus chikungunya, ki oslabi celo telo. Glavni znaki bolezni so nenaden nastop povišane telesne temperature, več kot 38,5 stopinj Celzija, mrzlica, bolečine v sklepih (brez otekanja), bolečine v mišicah, glavobol, slabost in bruhanje. Možne so manjše krvavitve iz nosu in dlesni ter pojav izpuščaja.

Obolenje navadno mine brez posledic, v redkih primerih je potrebna oskrba v bolnišnici, še redkeje pa se konča s smrtjo. Cepiva proti virusu ni, simptomi pa se pokažejo 4 do 7 dni po piku komarja in trajajo nekoliko tednov.

Francoski raziskovalec Antoine Flahault je povedal, da je pojav virusa preko meja Indijskega ocena zaskrbljujoč, ni pa alarmanten. Flahaulth meni, da si vzrok izbruha bolezni lahko razložimo z veliko količino komarjev v Ravenni in njeni okolici. "Prenašalci te bolezni so v Italiji že vrsto let. Visoke temperature in vlaga pa sta klimo naredile bolj tropsko in tako pospešile širjenje teh komarjev,“ je še povedal Flahaulth.

Situacija v Ravenni je pod nadzorom, saj so virologi že začeli z ukrepi za zmanjšanje števila komarjev.

Kako se virus prenaša?

Glavni rezervoar virusa so opice, okužijo pa se lahko tudi druge vrste, prav tako ljudje. Več komarjev iz vrste Aedes (aedes aegypti, albopticus, polynesis) lahko v urbanih predelih s pikom prenaša obolenje s človeka na človeka.

Gre za agresivne komarje, ki so aktivni podnevi, najbolj zjutraj in zvečer. Aedes albopticus ali tigrasti komar, ki ima skoraj zanesljivo vlogo vektorja v izbruhu chikungunye na otoku La Réunion, se pojavlja tudi v nekaterih predelih Evrope.

Pri nas so ga zasledili na Primorskem. Natančna razširjenost tigrastega komarja in njegova zmožnost prenosa obolenja še nista znani.

Zdravljenje

Zdravljenje je zgolj simptomatsko in vključuje počitek, uživanje zadostnih količin tekočine in analgetike (ibuprofen), salicilate se odsvetuje (Aspirin). Cepiva ni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mateja Turk 1
07. 09. 2007 10.41
premile zime... Ti komarji se nahajajo tudi v slovenskem Primorju; domačini pravijo da so prišli iz Azije s transportom (ladje) avtomobilskih gum in da imajo v notranjosti gume gnezda.
grega83@mail386.com
07. 09. 2007 09.52
žužki nas bodo uničli ;)