FIT 24UR

Umetna oploditev pri nas uspešna

Ljubljana, 07. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

S pomočjo darovanih spolnih celic se je v Sloveniji od leta 2001 rodilo že devet otrok. S postopki oploditve se ukvarja ginekološka klinika KC.

Plakat, ki poziva plodne na pomoč neplodnim parom
Plakat, ki poziva plodne na pomoč neplodnim parom FOTO: POP TV

Po sprejetju zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo na ginekološki kliniki Kliničnega centra v Ljubljani intenzivno izvajajo postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo z darovanim semenom in jajčnimi celicami pri neplodnih parih. Prvi postopek zunajtelesne oploditve z darovanim semenom so sicer izvedli 17. novembra 2001, medtem pa se je z biomedicinsko pomočjo rodilo devet otrok.

Na ginekološki kliniki so ob tem usposobili tudi lastno banko darovanega semena in jajčnih celic. Za postopek z darovanim semenom ali darovanimi jajčnimi celicami se na kliniki sicer odločajo samo pri parih, pri katerih ženska ali moški zaradi medicinskih indikacij nimata lastnih spolnih celic.

Na klinike vse darovalce semena in darovalke jajčnih celic natančno pregledajo, s čimer so zagotovljene kakovostne spolne celice. Osnovni motiv za darovanje spolnih celic je plemenita želja pomagati drugim, neplodnim parom, kajti večina darovalcev za njihove težave dobro ve, saj veliko informacij dobijo od sorodnikov, prijateljev in tudi iz medijev. Darovanje poteka povsem anonimno, tako s strani darovalca oz. darovalke, kot tudi s strani prejemnega para. V programu darovanja so namreč na vseh nivojih darovalci in darovalke evidentirani s kodo in ne z imeni.

Strokovna direktorica ginekološke klinike Helena Meden Vrtovec je glede postopkov umetne oploditve sicer povedala, da so na kliniki z rezultati postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo z darovanimi spolnimi celicami zelo zadovoljni, saj so do sedaj izvedli že 67 postopkov zunajtelesne oploditve z darovanim semenom. Poleg tega so izvedli tudi 37 postopkov zunajtelesne oploditve z darovanimi jajčnimi celicami. Pri tem so na kliniki dosegli 25 nosečnosti, od tega 19 nosečnosti z darovanim semenom in šest nosečnosti z darovanimi jajčnimi celicami. Medtem ko se je na podlagi darovanih semen rodilo devet otrok, pa se je pretekli teden rodil tudi prvi otrok, spočet z darovano jajčno celico.

Po pregledu zdrav darovalec odda seme, ki ga na kliniki pregledajo in globoko zamrznejo. Po šestih mesecih sledi ponovni pregled darovalca, če je zdrav, seme odmrznejo in ga uporabijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo - za intrauterino inseminacijo (IUI) ali za zunajtelesno oploditev (IVF). Pri IUI odmrznjeno seme darovalca v laboratoriju pripravijo in ga s posebnim katetrom vnesejo v maternico prejemnice. Do oploditve in razvoja zarodka pride nato v telesu prejemnice. Pri postopku IVF pa seme darovalca pripravijo v laboratorijskih pogojih. Od partnerice prejemnega para pridobijo jajčne celice po predhodnem hormonskem spodbujanju jajčnikov. V laboratorijskih pogojih oplodijo jajčne celice z darovanim semenom in spremljajo razvoj zarodkov. V maternico vnesejo največ dva zarodka, preostale pa zamrznejo.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Darovanje jajčnih celic je sicer veliko bolj zapleteno kot darovanje semena. Pri zdravi darovalki jajčnih celic morajo na ginekološki kliniki najprej s hormoni spodbuditi jajčnike, da pridobijo čim več jajčnih celic in ko te v jajčniku dovolj dozorijo, jih ultrazvočno aspirirajo iz jajčnika. Na dan aspiracije jajčnih celic pokličejo dva prejemna para teh jajčnih celic. Ob tem pridobijo seme partnerjev in v laboratorijskih pogojih oplodijo jajčne celice ter spremljajo razvoj zarodkov. Zarodke zamrznejo za šest mesecev in po tem času je darovalka ponovno pregledana. Če je zdrava, lahko zarodke odmrznejo in jih prenesejo v maternico ženske prejemnega para.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10