FIT 24UR

Upanje za avtiste

Houston, 22. 06. 2007 14.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Znanstveniki so ugotovili, da mutacije na dveh pomembnih proteinih lahko pripeljejo do avtizma.

Mutacije na proteinih nevrologin-1 in nevrologin-2, lahko pripeljejo do avtizma.
Mutacije na proteinih nevrologin-1 in nevrologin-2, lahko pripeljejo do avtizma. FOTO: Reuters


V znanstvenem časopisu Neuron lahko preberemo, da eden od proteinov povečuje aktivnost in medsebojno povezanih živčnih celic, drugi pa jih zmanjšuje.

V normalnih okoliščinah sta proteina nevroligin-1 i nevroligin-2 uravnotežena, pri avtistih pa temu ni tako.

Odkritje znanstvenikov iz univerze v Texasu potrjuje teorijo po kateri je avtizem povezan z neuravnoteženo povezavo med živčnimi celicami.

Kaj je avtizem?

Avtizem je ena najhujših in najskrivnostnejših razvojnih motenj, ker je ne vidimo, predvsem pa jo ne razumemo in o njej zelo malo vemo.

Avtizem se izraža skozi več simptomov, zato govorimo o avtizmu kot o spektru motenj. Stopnje in intenzivnost motnje so izražene pri vsakem posamezniku drugače, vsem avtistom pa je skupno to, da imajo težave v komuniciranju, učenju in socialnih odnosih.

Čeprav je bil v zadnjem desetletju narejen velik napredek v razumevanju avtizma, pa se do sedaj niti ena terapija ni pokazala kot učinkovita v zdravljenju osnovnih simptomov.

Izkušnje so pokazale, da je najboljša terapija za ljudi z avtizmom zgodnja in specialna vzgoja in izobraževanje, ki jim omogoča, da živijo polno in ustvarjalno življenje.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slovenka
22. 06. 2007 15.24
Hmmm. Ne morem se strinjat s tem, da niti ena terapija ni učinkovita v zdravljenju. Pri sinu so zelo dobri napredki na podlagi skupka diete, dodatkov in specialne vzgoje. Je pa res, da moramo težke primere avtistov prej biokemično pripravit, da sploh lahko sledijo specialnemu delu.