
Ob današnjem mednarodnem dnevu brez cigarete - 17. novembru - zdravstveni delavci opozarjajo, da kajenje kljub številnim ukrepom in nižanju števila kadilcev ostaja eden najobsežnejših javnozdravstvenih problemov. Poraba tobaka se v splošnem zmanjšuje, še vedno pa raste med mladimi in ženskami. Kajenje škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu in je na prvem mestu med vzroki umrljivosti in obolevnosti, ki bi se jih dalo preprečiti.
Raziskave so potrdile vzročno povezavo med kajenjem in razvojem številnih bolezni in zdravstvenih težav pri kadilcih, predvsem rakavih obolenj, bolezni srca in ožilja ter dihal. Zaradi s kajenjem povzročenih bolezni umre okoli polovica rednih kadilcev, od tega polovica prezgodaj.
Vedno več kadilcev med mladimi
V Sloveniji znaša delež kadilcev med osebami, starejšimi od 18 let, 23 odstotkov. Vendar pa že od leta 1995 narašča delež kadilcev med mladimi; raziskave o obsegu kajenja pri mladih v Sloveniji kažejo, da med 15 in 16-letniki kadi nekaj manj kot 30 odstotkov mladih, prevladujejo pa dekleta. Precej mladih prvo cigareto poskusi že pred desetim letom starosti, predvsem fantje, še kažejo statistike.
Kajenje ima pomembne učinke na človeka; mednje ne uvrščamo samo slabega zadaha iz ust, vzdraženih oči in grla, smradu obleke in las, pač pa številne spremembe, ki vplivajo na izgled in privlačnost mladega kadilca in mnoge, ki vplivajo na razvoj s kajenjem povezanih bolezni v kasnejšem obdobju. Zasvojenost z nikotinom se lahko razvije že po nekaj dneh ali tednih po začetku kajenja. Prezgodnje gubanje kože, tanjša in slabše prekrvljena koža in značilne gube okoli ust in oči.

Poleg tega so med negativnimi vplivi kajenja še rumeno-siva barva kože, kadilčevih prstov, nohtov in zob, povečan zobni kamen, neprijeten zadah iz ust in zmanjšana ostrina vonjanja ter okušanja, pa tudi povečani občutki stresa. Kajenje je tudi dejavnik tveganja za razvoj motenj erekcije pri moškem v vseh starostnih obdobjih, še navajajo strokovnjaki.
Opustitev kajenja privede do pomembnih izboljšanj zdravja pri nekdanjem kadilcu, vendar pa določenih posledic kajenja ni več možno odpraviti, še opozarjajo strokovnjaki. Zato prej, ko se kadilec odloči za opustitev kajenja, manj bo trajnih okvar na njegovem zdravju in videzu.
Proste roke - čista pljuča

Na inštitutu za varovanje zdravja so sicer v letošnjem letu zasnovali program za opuščanje kajenja Proste roke - čista pljuča, namenjen mladostnikom - rednim kadilcem, ki so motivirani za opuščanje kajenja. Program so zasnovali v obliki šestih zaporednih skupinskih srečanj in ga prilagodili značilnostim ciljne skupine. Za razliko od odraslih kadilcev je namreč pri mladostnikih potrebno več pozornosti nameniti kratkoročnim posledicam kajenja (slab zadah, porabljen denar in podobno), takojšnjim dobičkom pri opuščanju kajenja ter spreminjanju napačnih prepričanj o kajenju.
Ker je kajenje pri mladih pogosto povezano s kajenjem v družbi in se pogosto uporablja kot način premagovanja stresa ali celo neugodja ob vstopu v družbo, v programu veliko pozornosti namenjajo prepoznavanju stresa, učenju alternativnih oblik sprostitve in reševanja stisk, treningu socialnih veščin ter različnim načinom zapolnjevanja prostega časa. Po prvi pilotski izvedbi na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani tako na IVZ za leto 2006 načrtujejo širjenje tovrstnih delavnic po vsej Sloveniji.