Znanstveni odbor za potrošniške dobrine, ki Evropski komisiji svetuje pri ocenjevanju ustreznosti posameznih proizvodov v luči varovanja zdravja potrošnikov, je objavil poročilo, v katerem ugotavlja, da številne snovi, ki se trenutno uporabljajo v barvah za lase, lahko povzročijo občutljivost kože oziroma alergične reakcije pri uporabnikih, so sporočili v Bruslju. Na podlagi poročila bo Evropska komisija podaljšala postopek ocenjevanja ustreznosti posameznih barv za lase za uporabo v Evropski uniji.
Da bi ugotovili natančne posledice uporabe barv za lase za zdravje potrošnikov, je treba natančno preučiti kemijske lastnosti tistih snovi v barvah za lase, ki bi lahko povzročile občutljivost kože oz. v nadaljevanju razvoj alergičnih reakcij. Obenem je potrebno opraviti tudi analizo dejanske izpostavljenosti potrošnikov tovrstnim snovem (pogostost uporabe barv za lase, velikost uporabljenih količin, odstotek potencialno ogroženega prebivalstva, oblike posledic).
Znanstveni odbor je namreč razvrstil 46 kemijskih snovi v barvah za lase po kriteriju, v kolikšni meri povzročajo občutljivost kože. Deset jih je bilo izrazitih povzročiteljev občutljivosti kože, 13 močnih ter štirje zmerni povzročitelji občutljivosti. Pojem občutljivost kože pomeni, da posamezniki razvijejo dražečo reakcijo na neko snov, ki jo telo sicer v splošnem sprejema. Ob ponovnem izpostavljanju kože takšni snovi se lahko razvijejo tudi alergične reakcije.
Evropska komisarka za varstvo potrošnikov Magdalena Kuneva je glede problematike dejala, da je varnost proizvodov samo jedro ukrepov za varstvo potrošnikov in prva skrb komisije na tem področju. Komisija bo zato upoštevala mnenje odbora in se potrudila, da v najkrajšem možnem času poda ustrezno oceno izpostavljenosti potrošnikov potencialnim negativnim učinkom barv za lase.
Potencialno dražeče snovi niso nevarne, če se uporabljajo v relativno majhnih količinah. Namen prizadevanj komisije je tako ugotoviti, kakšne so še lahko vsebnosti teh snovi v barvah za lase, da ne bi povzročile alergijskih reakcij pri potrošnikih.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.