
Telo se odziva na skupni učinek ozračja, ki zajema sočasni učinek številnih fizikalnih in kemičnih dejavnikov in delujejo na človeka neposredno in posredno. Človek te vplive zazna zavestno s čutili ali pa se nanje odziva podzavestno z vegetativnim živčevjem.
Vreme samo ni povzročitelj bolezni, pogosto pa sproži pojav simptomov ali bolezenskih sprememb. Občutljivost na vreme je prirojena ali pa pridobljena in se v življenju lahko spreminja. Najbolj so občutljici otroci, starejši ljudje, bolniki in odrasli, ki so podvrženi stresom.
Nevrotropni vplivi vremena
Vegetativni živčni sistem se neprestano odziva na razmere v okolju, tudi na vremenske in čeprav vreme na vegatitivno živčevje vpliva se tega ne zavedamo. Rezultat odzivanja živčnega sistema je prilagajanje ali neskladje posameznih funkcij, kot so na primer nižanje ali višanje krvnega tlaka. Telo pa se lahko odziva tudi posredno kot razdražljivost, motnje v koncentraciji, motnje v spominu, zaspanost. Niso pa vsi ljudje enako občutljivi za te vplive. Približno polovici ljudi vreme vsaj občasno povzroča težave. Občutljivos se povečuje s starostjo, navadno po štiridesetem letu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.