FIT 24UR

Vrhunski dosežek srčnih kirurgov

Ljubljana, 03. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ljubljanskem Kliničnem centru so s pomočjo endoskopske metode prvič naredili srčni obvod oziroma by-pass na delujočem srcu.

Asis. dr. Tomislav Klokočovnik, kardiovaskularni kirurg
Asis. dr. Tomislav Klokočovnik, kardiovaskularni kirurg FOTO: POP TV

Poseg je minuli teden izvedel kardiokirurg Tomislav Klokočovnik z ekipo kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja kirurške klinike. Kot je pojasnil Klokočovnik, je glavna prednost endoskopskega obvoda na delujočem srcu v tem, da kirurg ne odpre prsnega koša in kot pri klasični operaciji ne prereže grodnice ali razpre reber. Prereže le majhen del podkožja in muskulature med rebri. Poleg tega pri operaciji ne uporabijo zunajtelesnega krvnega obtoka.

Gre za prvi takšen poseg v Sloveniji, v svetu ga denimo opravlja le nekaj deset ljudi, ki za bolnika v primerjavi s klasičnimi operacijami predstavlja veliko prednost, saj je manj naporen. Tudi okrevanje po operaciji je hitrejše.

Vendar Klokočovnik poudarja, da takšen poseg ni primeren za vse paciente s srčnimi obolenji: "Ponavadi so bolniki z dvo ali trožilno boleznijo, se pravi potrebujejo od 2 do 5 by-passov, pri tej operaciji pa lahko naredimo največ dva".

Kot je povzel strokovni direktor KC Zoran Arnež, ima tak poseg samo pozitivne učinke; ugodno vpliva na pooperativno nego in na trajanje hospitalizacije.

Operacija 63-letnega bolnika je trajala štiri ure in pol. Bolnik je bil po besedah anesteziologinje na kardiovaskularni kirurgiji Tatjane Pintar v intenzivni terapiji zbujen kmalu po posegu, bolnišnico pa je zapustil čez štiri dni. Bolnike s prerezano grodnico v domačo nego odpuščajo približno sedmi dan, vse pa je seveda odvisno o bolnika in morebitnih zapletov, je pojasnil Klokočovnik.

Poseg traja okrog štiri ure in pol, kar je več, kot je pri takšnih operacijah običajno. Vendar kirurgi pravijo, da bo ta čas krajši, ko bo poseg postal rutina. V Sloveniji sicer na leto potrebuje obvod okoli 400 ljudi.

Kot je povedal, operacije na delujočem srcu v KC opravljajo že od leta 1996. Tudi endoskopija (minimalni invazivni posegi) v kardiovsakularni kirurgiji v Sloveniji ni novost - podobno operacijo kot minuli teden so v KC denimo že opravili, vendar so med posegom ustavili srce. Tokrat pa so operacijo - potrebujejo jo bolniki s prizadeto glavno arterijo, ki prehranjuje okrog 70 odstotkov levega prekata - z endoskopsko metodo prvič izvedli na delujočem srcu. Ko bodo na tržišče prišli pripomočki, s katerimi bodo lahko stabilizirali srce, pa bo bo takšne operacije lahko opravljalo večje število kirurgov, predvideva Klokočovnik.

Ljubljanski kardiologi so ponovno dokazali, da so v svetovnem vrhu
Ljubljanski kardiologi so ponovno dokazali, da so v svetovnem vrhu FOTO: POP TV

Na kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja po besedah njegovega predstojnika Toneta Gabrijelčiča želijo držati korak z razvojem kardiovsakularne kirurgije v svetu in kljub finančnim preprekam, saj je vsaka nova tehnologija dražja od stare, jim to v veliki meri tudi uspeva. Da kardiovsakularna kirurgija ljubljanskega KC premore ekipo, ki je sposobna inovativnih posegov, je poudaril tudi Arnež in pri tem omenil tako kirurge, kot tudi anesteziologe ter dejavnost intenzivne terapije. Pri takšnih posegih namreč brez timskega dela ne gre.

Endoskopski obvod na delujočem srcu, ki ga v svetu morda opravlja nekaj deset ljudi, v ZDA stane 40.000 dolarjev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3