Tehnologijo so doslej že uporabljali pri zdravljenju Parkinsonove bolezni. Gre za sistem, kjer s pomočjo žičk in napajanja stimulirajo določene centre v možganih z električnim tokom.
S tem bi poleg pacientom z depresijo lahko pomagali tudi tistim, katerim ni pomagala nobena od ostalih terapij in bolnikom z obsesivno kompulzivno motnjo (OKM).
Eksperti na bristolski univerzi trenutno iščejo prostovoljce z OKM, ki bi bili pripravljeni sodelovati pri poskusnem obdobju zdravljenja z električnim tokom. Z njim naj bi pričeli konec letošnjega leta.
Možganske analize so sicer pokazale, da imajo pacienti nižjo aktivnost v predelu, ki povzroča depresijo, in večjo aktivnost v sprednjem predelu. Električne stimulacije sicer ne uporabljajo zgolj za spodbujanje možganov, temveč tudi za “uglaševanje” in uravnavanje možganske aktivnosti. Znanstveniki so potrdili, da je mogoče prekiniti ali celo izklopiti nenormalno delujoč možganski zavoj.
Vsekakor se za neozdravljive bolnike obetajo boljši časi, saj bodo eksperti nadaljevali svoja prizadevanja, da bo “globoka stimulacija možganov”, ki je zelo posebno in specifično zdravljenje, poleg zdravljenja Parkinsonove bolezni, postala praksa tudi za bolnike z depresijo in OKM, piše britanski BBC.