Program, ki se imenuje BOADICEA, na podlagi informacij o raku v družini izbere ženske, pri katerih obstaja največja možnost izbruha te bolezni.
"Program lahko izračuna verjetnost izbruha raka na jajčnikih in na prsih. Prav tako lahko ugotovi, ali nekdo v sebi nosi spremenjeni gen, ki bi v prihodnosti lahko povzročil rak," je razložil profesor Doug Easton z inštituta za raziskavo rakavih obolenj v britanskem Cambridgeu. Ta novost, ki bo identificirala rizične skupine, bo pomagala zdravnikom pri sprejemanju preventivnih ukrepov, na primer predhodno zdravljenje, kar bi mnogim lahko rešilo življenje.
Za zdaj so znanstveniki identificirali dve mutaciji genov, ki kažeta na večjo verjetnost razvoja raka, in sicer BRCA1 in BRCA2, predvidevajo pa, da je mutacij še veliko več.
Ženske z mutacijo BRCA1 imajo 60-85 odstotno možnost za razvoj raka na prsih in 20-40 odstotno možnost izbruha raka na jajčnikih. Napaka na genu BRCA2 pa pomeni 40-60 odstotno nevarnost raka na prsih in 10-20 odstotno nevarnost raka na ovarijih.
Program temelji na genetskih informacijah 1,484 žensk z rakom na prsih in 156 družin, v katerih ženske že več generacij trpijo tako za rakom na prsih kot za rakom na jajčnikih.
Program bodo v prihodnosti dopolnili z dodatnimi informacijami, kot so starost, menopavza, zgodovina dojenja in s številom otrok. To so namreč dodatni dejavniki, ki bi lahko pomenili večjo možnost obolenja.