
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je letošnji svetovni dan zdravja, 7. april, posvetila zdravju matere in otroka. Vsako leto namreč v svetu umre več kot pol milijona nosečnic ter več kot deset milijonov novorojenčkov, med njimi 40 odstotkov že v prvem mesecu življenja. V državah v razvoju sta nosečnost in porod še vedno med vodilnimi vzroki za smrt žensk v reproduktivnem obdobju. Večino teh smrti pa bi z znanjem in sredstvi, ki so danes na voljo, lahko preprečili. Zato si je mednarodna skupnost za enega od prednostnih ciljev človekovega razvoja v tem tisočletju postavila zmanjšanje maternalne umrljivosti za tri četrtine in umrljivosti otrok za dve tretjini do leta 2015.
V Sloveniji so po besedah ministra za zdravje Andreja Bručana v zadnjih 15 letih uspeli umrljivost dojenčkov prepoloviti. S štirimi umrlimi dojenčki na 1000 živorojenih otrok pa se je v letu 2003 Slovenija uvrstila med evropske države, v katerih je umrljivost dojenčkov v prvem letu starosti najmanjša. Bolj skrb vzbujajoči so preliminarni podatki o desetletni povprečni stopnji maternalne umrljivosti v Sloveniji, saj znaša desetletna povprečna stopnja 12 maternalnih smrti na 100.000 živorojenih otrok.

Direktor inštituta za varovanje zdravja (IVZ) Andrej Marušič je kot enega od problemov izpostavil, da imajo ženske v Sloveniji zagotovljene pravice na področju zdravstvenega in socialnega varstva ter delovnih razmerij, vendar pa nekatere ženske teh pravic ne poznajo oziroma jih ne uporabijo, nekaterim pa so pravice kršene. Na IVZ so zato zanje pripravili posebno brošuro Vodnik po pravicah nosečnic, ki jo bodo ženske lahko dobile ob prvem obisku ginekologa v nosečnosti.