FIT 24UR

Zaradi čakalnih dob v tujino

Bruselj/London, 21. 05. 2006 09.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zdravstvo mora v primeru neupravičene čakalne dobe pacientu plačati zdravljenje v tujini, je odločilo evropsko sodišče.

Odločitev sodišča je pomemben presedan, na podlagi katerega se bodo odločali tudi v primeru morebitne pritožbe kakšnega od slovenskih bolnikov, ki se morajo prav tako sprijazniti z dolgimi čakalnimi dobami
Odločitev sodišča je pomemben presedan, na podlagi katerega se bodo odločali tudi v primeru morebitne pritožbe kakšnega od slovenskih bolnikov, ki se morajo prav tako sprijazniti z dolgimi čakalnimi dobami FOTO: Reuters

Tako je odločilo Sodišče Evropskih skupnosti v Bruslju, ki je obravnavalo pritožbo neke Angležinje. To je pomemben presedan, ki lahko ima resne finančne posledice za že tako obremenjeno zdravstveno dejavnost v državah članicah.

Presedan se nanaša na primer 75-letne Yvonne Watts, ki ji je britanska zdravstvena služba leta 2003 zavrnila denarno povračilo za zdravljenje artritisa kolka v tujini. Wattsovi so v britanski zdravstveni službi v Bedfordu dejali, da bo na operacijo v Angliji čakala več kot leto dni. Po nenadnem poslabšanju zdravstvenega stanja se je odločila za zdravljenje v Franciji, ki je stalo 5700 evrov.

Sodišče v Luksemburgu je presodilo, da evropska zakonodaja o zagotavljanju storitev v uniji zdravstveno službo države članice obvezuje, da mora svojemu pacientu plačati račun zdravljenja v tuji državi, če je ugotovljeno, da je v matični državi na zdravljenje čakal predolgo.

Britanski poslanec v Evropskem parlamentu in poročevalec za zdravstvene zadeve John Bowis je dejal, da je čas, da začne EU urejati zakonsko podlago za primere zdravljenja v tujini, namesto da odločitve o posameznih primerih prepušča sodni veji oblasti. "EU mora vzpostaviti mehanizem plačil, zavarovanj, čezmejnega zdravljenja in čezmejnega sistema pritožb," meni britanski evroposlanec.

"Britanska zdravstvena služba mora dokazati, da z odlašanjem z zdravljenjem ni presegla čakalne dobe, ki je zdravstveno sprejemljiva za pacienta," je presodilo sodišče. Določanje čakalnih dob bi moralo biti "prožno in dinamično", vsaka odločitev bi morala temeljiti na preučitvi zdravstvenega stanja posameznega pacienta in trenutnih okoliščin, še ugotavlja sodišče.

Wattsova se lahko sedaj pritoži na britansko sodišče in zahteva povračilo stroškov. Po razsodbi sodišča je 75-letnica po poročanju medijev dejala, da je novica "čudovita" in da bo denar, če ga dobi nazaj, darovala v dobrodelne namene.

Na razsodbo sodišča v Luksemburgu so se že odzvale britanske organizacije za pravice pacientov, ki so z odločitvijo sodišča zadovoljne, in zdravstvene službe, ki so zaradi nje zaskrbljene.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.