Ženske v povprečju v Sloveniji živijo dlje kot moški, a v primerjavi z ženskami v najuspešnejših zahodnoevropskih državah, kar štiri leta manj. Razlogov za prezgodnjo umrljivost je več, v ospredju pa so tisti, ki jih pripisujejo rakavim obolenjem. "Rak dojk, rak rodil in seveda bolezni prebavil. To zlasti velja za starostno skupino od 30 do 50 let, medtem ko po 50. letu seveda stopajo med razloge za prezgodnjo umrljivost tudi kardiovaskularne bolezni," pravi mag. Irena Kirar Fazarinc z Inštituta za varovanje zdravja RS.
In prav srčno-žilnih obolenj je med ženskami vse več, tudi raka na pljučih, ki sta sicer bolj tipično moški bolezni. Razlogi so v hitrem, nezdravem življenju, vedno več je tudi ženskih kadilk.
Slovenke so tudi bolj nagnjene k samomoru kot celotna evropska populacija. Najbolj sta v ospredju Ljubljana in Kranj, verjetno zaradi preobremenjenosti, psiho-socialnih stresov in finančne stiske. "Čeprav je zlasti samomor z obešanjem tipični moški samomor, pa smo opazili v Sloveniji, da se je procent obešenih žensk povečal na 57 odstotkov, to pomeni, da se več kot vsaka druga ženska, ki zaključi življenje s samomorom, obesi," je dejal Andrej Marušič, direktor Inštituta za varovanje zdravja RS.
Na osnovi podatkov registra raka bo do 75. leta vsaka četrta Slovenka zbolela za enim od rakavih obolenj. Že dolgo je na prvem mestu rak dojk, sledijo mu rak materničnega telesa, materničnega vratu in rak jajčnikov. Se pa podatki v Sloveniji zelo razlikujejo med regijami. Vzroki so v socialni deprivilegiranosti, neizobraženosti, brezposelnosti in nenazadnje neinformiranosti v določenih delih države.