Sindikat delavcev v pravosodju je obvestil javnost, da se glede na predlagan proračun v letu 2013 in 2014, ki je za sodišča 11 milijonov letno manjši od potrebnega, poslavljamo od odprave sodnih zaostankov in posledično tudi od pravne države.
V sindikatu pravijo, da gre za enostranski poseg vlade. Zarezali so tudi v maso plač, kar pomeni, da bodo "sodišča odpustila vsaj 900 od 4600 javnih uslužbencev, zaposlenih na sodiščih, saj funkcionarjev – sodnikov ne morejo, razen s postopnih naravnim upokojevanjem, ker so njihove plače sistemske narave, za katere mora poskrbeti vlada". Ob tem opozarjajo, da je evropski trend ravno obraten.
"Z nižanjem plač v sodstvu lahko vlada poseže le v plače sodnega osebja, saj so sodniki funkcionarji izvzeti, ker imajo varovane plače. Tako ostane približno 30 odstotkov sodnih uslužbencev, ki imajo plačo toliko nad minimalno, da bi jo lahko znižali, s čimer pa ne bo dosegla predvidenega prihranka," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata Tomaž Vernik.
Kaj predlagajo vladi?
Sindikat pravi, naj "vlada najprej zagotovi ustrezen proračun sodstvu, saj je najmanjši med vsemi resorji in je dobesedno zanemarljiv strošek države, nato pa, da z Vrhovnim sodiščem RS naredita postopen plan racionalizacije sodstva ob upoštevaju krize, varčevalnih ukrepov, evropskih smernic glede sodnih zaostankov in ob upoštevanju socialnih partnerjev, tako da ne bo trpelo pravno varstvo državljanov RS in ne nazadnje tudi zaposleni, ki so nujno potrebni del sistema sodne veje oblasti".
Za konec je sindikat delavcev v pravosodju pozval vse zaposlene v sodstvu in tudi druge državljane, naj se udeležijo protestnega shoda, in sicer 17. novembra, "kjer bodo skupaj izrazili nezadovoljstvo z nespametnimi ukrepi vlade".
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.