Slovenija

Začasno delo: sindikati, minister in delodajalci vsak po svoje

Ljubljana, 19. 10. 2012 11.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sindikati pravijo, da bi uvajanje začasnega dela za brezposelne in starejše privedlo do še večje segmentacije trga dela. Vizjak naj bi predlagal uvedbo ukrepa za dve leti, delodajalci pa menijo, da bi bil lahko kar trajen.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak FOTO: B.G.

Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so danes obravnavali začasna dela za brezposelne in upokojence, a dogovora niso dosegli. Ker sindikati temu nasprotujejo, delodajalci pa reformo podpirajo, naj bi po neuradnih informacijah minister za delo Andrej Vizjak predlagal, da rešitev uvedejo le za dve leti.

To naj bi bilo za delodajalce pomembno, ker bi lahko s pomočjo teh prožnih oblik dela, ki so zanje cenejše, lažje zaposlovali in posledično s tem zagnali gospodarstvo. Ali bi v to omejeno obdobje dveh let lahko spadale še kakšne druge rešitve, ki jih predvideva reforma trga dela, pa še niso usklajene, ni jasno.

Socialni partnerji naj bi ta predlog preučili do prihodnjega petka, ko bodo znova razpravljali o začasnih in občasnih delih. V torek naj bi se medtem vrnili na predlog zakona o delovnih razmerjih, med drugim k predlagani 15-odstotni kvoti za zaposlovanje za določen čas, ki ji delodajalci močno nasprotujejo.

Sindikati: Povečali bi segmentacijo trga dela

Izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko je po pogajanjih, ki so bila danes v znamenju predloga novele zakona o urejanju trga dela, dejal, da so dali jasno vedeti, da nasprotujejo začasnim in občasnim delom za brezposelne, saj bi še povečala segmentacijo trga dela.

Kot je poudaril, vsebinsko med začasnimi in občasnimi deli ter zaposlitvijo za določen čas ni nobene razlike oz. je razlika ta, da bi brezposelnemu, ki bi odklonil t. i. malo delo, potekla pravica do nadomestila za brezposelnost, če bi na to delo pristal, pa bi moral sam nositi potne stroške in stroške malice. Poleg tega ne bi bil upravičen do bolniškega nadomestila, regresa za letni dopust, odpravnine, torej vsega tistega, na kar so ob preteklem referendumu o malem delu opozarjali tudi nekateri poslanci SDS, je spomnil Zorko.

Delo
Delo FOTO: Thinkstock

Da imajo pomisleke, je potrdil tudi predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen. Poenotiti je treba predloge, za koga bi to veljalo in pod kakšnimi pogoji, je dejal. Prepričan je, da so potrebne določene varovalke in da stvari niso tako preproste, kot se zdijo na prvi pogled.

Delodajalci: Agencije bi se bolj potrudile kot zavod

Predstavniki delodajalske strani današnjih pogajanj niso želeli komentirati. Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole in podpredsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Ivan Jani Ulaga sta pojasnila le, da niso sprejeli nobenega dogovora.

Smole je sicer pred pogajanji pojasnil, da se sprašujejo, ali je treba te oblike res omejiti tako rigorozno, kot je predvideno.

Po njegovih besedah so skeptični glede predloga, da bi začasna in občasna dela posredoval le zavod za zaposlovanje. Delodajalci namreč menijo, da bi jih lahko posredovali tudi drugi, ki se ukvarjajo s posredovanjem dela, ki torej od tega živijo in bi se zato pri tem potrudili bolj kot zavod. "To vidimo že v dosedanji praksi," je menil.

Zavod za zaposlovanje
Zavod za zaposlovanje FOTO: Damjan Žibert

Po neuradnih informacijah naj bi sicer delodajalska stran nasprotovala predlogu sindikatov, da se institut začasnih in občasnih del umakne iz reforme. Nasprotno, zavzemala naj bi se za najširšo možnost teh del.

Ministrstvo pripravlja analize

Četudi torej dogovora danes ni bilo, pa je minister Vizjak po Majcnovih besedah obljubil, da bodo pripravili analize možnih posledic občasnega in začasnega dela.

Ta analiza bi morala pokazati, koliko naj bi jih bilo, kako bi vplivala na brezposelne, kako na razvoj delovnega prava (predvsem z vidika delavskih pravic), kako na samo gospodarstvo, je ocenil Zorko.

Analiza naj bi se sicer dotaknila malega dela v Nemčiji. Tam so malo delo uvedli z omejitvami, ki pa so jih nato razrahljali, je dejal predstavnik ZSSS in dodal, da obljubam, da se to v Sloveniji ne more zgoditi, ne nasedajo, saj nihče ne ve, kaj se bo zgodilo v naslednjih letih. "Ko hudiča enkrat spustiš v slovenski prostor, ga boš bistveno težje spravil ven – ne glede na današnje obljube," je opozoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

faronika
21. 10. 2012 16.13
+3
Delodajalci bi tako radi delavce,ki bi jim delali dvojni delavnik zastonj!! Nikoli ne bodo zadovoljni!! Večina!! Izzvzemam pa tiste,ki svoje delavce jemljejo kot eno veliko družino,ki jih dobro poznajo ,vedo kdo je zares dober in je zato tudi stimulativno plačan....tak ima pa vse spoštovanje in delavce,ki se svojega delovnega mesta držijo s svojo pridnostjo(delajo po 5,10,15 let pri njih) in se jim ni bati,da jih bo njihov delodajalec odpustil!! Tudi taki podjetniki,delodajalci obstajajo...težko verjeti,kene!!?
odpisan2x
19. 10. 2012 19.47
+2
edini sovražnik slo naroda so kao politi,slovenci zberte se
odpisan2x
19. 10. 2012 19.42
+1
gospodje na oblasti,sam gospod bog ve kak ste prilezli do tega-sam poberte se
srecnii
19. 10. 2012 19.29
+1
delo mi naj dajo ne pa mešat meglo, pa ne delajo za ušivih 400 evrov, temveč vsaj 800 evrov NETO pa še to je za životart.
odpisan2x
19. 10. 2012 19.27
+1
kdaj bom lahko vpil na ulici da ste banda ,da me ne bodo policaji opotožili za kaljenje j anega miru,v kamniku kar vdirajo v stanogvanja pa nihče jim nič ne more,in temu pravite demokracija
odpisan2x
19. 10. 2012 19.31
še večji problem je pa vrtem vpil sem dol komunizem,ni mi jasno da me tepe isti olicaj
HooplaToopla
20. 10. 2012 23.08
+2
Če bi ga že prvič nazaj, te danes ne bi spet.
odpisan2x
19. 10. 2012 17.56
minister,pa vsim prihodnji ministri,vsi ki njimamo prepiha čez ušesa iščemo projekte po svetu in će ga boste tkole sral tud za sol ne boste imel,se boste mogl zbrt da boste imel vsaj za kruh
bedak12346
19. 10. 2012 16.48
+3
Analiza naj bi se sicer dotaknila malega dela v Nemčiji. Ja že mogoče samo tam so delodajalci odgovorni kar za naše ne moreš reči, lepo so se pufali za lastne potrebe, sedaj pa jamrajo in zahtevajo da jim delavci plačajo njihoveo brezglavo zapravljanje.
ROMELS
19. 10. 2012 15.27
+3
sindikati naj popravijo svoj neumen predlog glede obračunskega obdobja za izračun pokojnine nazaj na vladni predlog 28let minus tri leta, sicer bomo morali demonstrrati ne proti vladi ampak sindikatom, ki je predlagal 24 let brez odbitka.V tem primeru sindikati skrbijo, de bo revščina v sloveniji še večja.Na glavo postavljen svet.
mali_Möderndorfer
19. 10. 2012 13.44
+9
b77
19. 10. 2012 14.47
+5
thhomas
19. 10. 2012 13.12
+23
Agencije delujejo na enak način kot trgovina z ljudmi. Agencije dejansko živijo na račun delavca s tem, da mu odvzamejo del prihodka. Moralo bi biti tako, da ima edini Zavod za zaposlovanje pravico posredovati dela. Agencije pa so za delodajalce učinkovite izključno zato, ker napotujejo le popolnoma zdrave in mlade ljudi pa še lažje pride do kakšnih prevar in izkorišanj s čimer delojemalci ostanejo popolnoma brez kakšne pravne zaščite. Tudi pogodba za nedoločen čas se lahko preko agencije zavleče. V glavnem agencije so zakonit način trgovanja z ljudmi ali uvod v suženjstvo.
Tonček Balonček
19. 10. 2012 12.57
+15
Delodajalci bi se šli z ludmi kot d bi šlo za Rentakar ali prostitucijo, dninarstvo! Pa kdo jih je sploh postavil za delodajalce, jaz se ne spomnim referenduma o kraji družbenega premoženja?!
b77
19. 10. 2012 14.47
-4
Gosposvetski
19. 10. 2012 12.19
+12
Sindikari imajo prav!
b77
19. 10. 2012 14.47
-5
tako je , kar sindikati naj vas zaposlijo!
bedak12346
19. 10. 2012 16.45
+4
Ja saj nas bodo morali, saj imamo najbolj nesposobne delodajalce, ki jih moti vse razen zasonj dela seveda za njih