Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je danes začela s proučevanjem podatkov sirskega kemičnega orožja, ki jih je posredoval režim predsednika Bašarja al Asada.
Sirija je privolila, da bo sporočila popoln popis kemičnega orožja in ga po navedbah OPCW tudi je. Po predvidevanjih naj bi imela Sirija okoli 1000 ton kemičnega orožja. Na podlagi sporazuma med ZDA in Rusijo naj bi do polovice prihodnjega leta orožje uničili.
Zahodne države so Asadov režim obsodile, da je 21. avgusta v bližini Damaska uporabil strup sarin, zaradi katerega je umrlo več sto ljudi. Da je do uporabe sarina prišlo, so potrdili tudi inšpektorji Združenih narodov, o krivcu za napad pa se niso zjasnili. Zaradi napada je sicer dlje časa v zraku viselo vojaško posredovanje v Siriji, katerega nosilke bi bile ZDA.
Študija ameriškega Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS) iz leta 2000 razkriva, da je Sirija iz Nemčije uvozila nekatere industrijske dele, ki bi jih lahko vgradili v naprave za proizvodnjo strupenega plina. Šlo naj bi za posebne mešalnike, visokotemperaturne peči in visokotlačne stiskalnice.
Nemško gospodarsko ministrstvo je sicer ta teden priznalo, da je Nemčija med letoma 2002 in 2006 v Sirijo izvozila 134 ton kemikalij, ki bi jih lahko uporabili za proizvodnjo kemičnega orožja.
Kitajska podpira uničenje orožja
Kitajska pa je pozvala k čimprejšnji uresničitvi ameriško-ruskega predloga o mednarodnem nadzoru in uničenju tovrstnega orožja.
Kitajski zunanji minister Wang Yi je tako dejal, da bo Peking "podprl hiter začetek procesa uničenja sirskega kemičnega orožja". Pozval je tudi, da bi morali "kakor hitro je mogoče" pripraviti mirovno konferenco v Ženevi. "Menimo, da je politična rešitev edina prava pot za rešitev sirskega krize," je poudaril.
Sirska opozicija zavrnila pomoč Irana
Opozicijska Sirska nacionalna koalicija je danes zavrnila ponudbo Irana za vlogo posrednika v pogovorih med uporniki in režimom Bašarja al Asada v Sirijo. Ponudbo je označila za "neresno", Teheran, ki je pomemben zaveznik sirskega režima, pa kot "del problema".
"Iranska pobuda ni resna, manjka ji politične kredibilnosti," je v izjavi zapisala Sirska nacionalna koalicija.
Gre sicer za odziv na besede iranskega predsednika Hasana Rohanija, ki je za petkovo izdajo ameriškega časnika Washington post izrazil pripravljenost za pospešitev dialoga med sirsko vlado in opozicijo. "Moramo ustvariti ozračje, v katerem bi ljudstva v regiji lahko odločala o lastni usodi," je zapisal. "Kot del tega, predstavljam pripravljenost moje države, da pomagamo pri vzpodbujanju dialoga med sirsko vlado in opozicijo," je ponudil Rohani.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.