Kot je za STA povedal Oblak, so varuha zaprosili, da bi skupaj vršili enoten pritisk na pristojne državne organe, s katerimi bi pospešili reševanje problematike tamkajšnjega doma za tujce. Prav tako so ga zaprosili, naj s svojim vplivom poskrbi za umirjanje razgretih strasti v javnosti, ki so se pojavile ob tem vprašanju. Kot je še dejal Oblak, niso nestrpneži, temveč terjajo povsem legitimne pravice za zagotovitev normalnih razmer za življenje v tej soseski.
V uradu varuha človekovih pravic pa so povedali, da je njihovo stališče do tega vprašanja že dalj časa znano. Država je namreč, tako urad varuha, zavezana poskrbeti za človeka vredno nastanitev tako prebežnikov kot prosilcev za azil. "Lokacija na Celovški 166 ni najboljša rešitev. Je celo slaba tako s stališča azilantov in ilegalnih prebežnikov kot tudi s stališča krajanov. Zaradi neurejenih razmer pa prihaja do konfliktov med tujci in okoliškimi prebivalci. Zato je država zavezana to vprašanje urediti," so še povedali v uradu.
Prav tako bi bilo po mnenju urada varuha potrebno ločiti azilni dom in center za tujce. Po njihovem mnenju bi bilo smotrno razseliti tujce in azilante, nastanjene na Celovški, na več lokacij v soglasju z lokalnimi skupnostmi oz. lokalnim prebivalstvom. Sicer si na pristojnem notranjem ministrstvu že dalj časa prizadevajo za ureditev razmer ter pridobitev lokacij po Sloveniji, kamor bi lahko nastanili prebežnike oz. azilante, vendar doslej ta prizadevanja niso še obrodila sadov.
Varuh sicer že več let spremlja problematiko beguncev in tujcev ter obiskuje poslopja in nadzira razmere, v katerih so nastanjeni tujci. Tako je Hanžek minuli teden nenapovedano obiskal center za tujce v Velikem Otoku pri Postojni. Ob tem so opozorili na več pomanjkljivosti in na takojšnje ukrepanje, sedaj pa čakajo na odgovor ministrstva. Vsa ta opozorila so sicer namenjena zlasti policiji in notranjem ministrstvu, da bi čimprej prišlo do neke trajnejše rešitve nastanitve tako za prebežnike kot prosilce za azil, so še povedali v uradu.