Po ukazu Vatikana mora nemški škof Franz-Peter Tebartz zapustiti prestižno rezidenco v Limburgu in za nedoločen čas oditi iz škofije. V sporočilu za javnost so zapisali, da škof "trenutno ni v položaju, da bi opravljal škofovsko službo", zato mora med preiskavo stroškov zapustiti škofijo. Med njegovo odsotnostjo bo škofijo vodil vikar.
Škof je dva tedna polnil naslovnice v Nemčiji, potem ko se je znašel v središču polemike glede stroškov nove škofovske rezidence, ki raste v Limburgu. Stroški naj bi s prvotnih 5,5 milijona narasli na najmanj 31 milijonov evrov, domnevno na račun škofovih potratnih zahtev.
Po poročanju nemških medijev je Tebartz dolgo poskušal prikriti realne stroške gradnje, ki kar niso nehali naraščati. Samo njegovo stanovanje naj bi stalo 2,9 milijona evrov, vključuje pa 63 kvadratnih metrov veliko jedilnico in kopalno kad za 15.000 evrov.
Frančišek, ki zagovarja revno Cerkev blizu ljudem, se je minuli četrtek srečal s predsednikom nemške škofovske konference Robertom Zollitschem, s katerim naj bi razpravljala o usodi limburškega škofa, a po srečanju niso sporočili nobene odločitve. Zolloitsch je takrat zgolj dejal, da ne bo nič odločeno, preden dela ne konča posebna komisija, ki jo je za preiskavo stroškov škofije imenovala Cerkev v Nemčiji.
'To krizo zaupanja bo težko končati'
Centralni odbor nemških katolikov, ki združuje vsa katoliška laična združenja v državi, se je na odločitev odzval z zadovoljstvom. "Papeževa odločitev odpira priložnost za nov začetek v škofiji Limburg, kjer je situacija v zadnjih tednih postala zelo neprijetna tako za vernike kot tudi za Cerkev v Nemčiji kot celoto," je izpostavil predsednik odbora Alois Glück.
Strokovnjak za Vatikan Marco Politi, ki piše za italijanski časnik L'Espresso, pa je mnenja, da je papež Frančišek že dokazal, da se zna odločno odzvati. Pri tem je izpostavil primere slovenskih nadškofov, ki sta morala zapustiti položaj zaradi slabega finančnega upravljanja. "Dobro upravljanje z denarjem je zanj ključno. Poudaril je že, da bi morali duhovniki tudi ob nakupu avtomobila misliti na lačne otroke v tretjem svetu," je o papežu spomnil Politi.
Škof v Trierju Stephan Ackermann je ob tem dodal, da je glede prihodnje vloge škofa skeptičen. Prisilni dopust je namreč znak izgube zaupanja s strani Vatikana, je menil. Podobnega mnenja je dekan limburške katedrale Günther Geis, ki se je s škofom zaradi zapravljivosti sprl. "To krizo zaupanja bo težko končati," je dejal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.