Premierka Alenka Bratušek, predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša in pravosodni minister Senko Pličanič so podpisali skupno zavezo za izboljšanje stanja v sodstvu. Vsebino zaveze bo na redni seji ta teden potrdila tudi vlada.
Kot so sporočili iz pravosodnega ministrstva, podpis zaveze pozdravljajo kot nov uspešen korak na poti k delovanju pravne države. ''Sodstvo je s podpisom zaveze zdaj jasno pokazalo, da razume zahteve državljanov in gospodarstva po učinkovitem sodstvu ter prevzema polno odgovornost za izboljšanje razmer,'' so zapisali.
Minister Pličanič je vesel, da sta po večmesečnem dialogu s sodstvom, v katerem je moral biti na trenutke tudi zelo oster, zdaj tako sodna kot izvršilna veja oblasti sprejeli jasno zavezo, kakšni so cilji in kako priti do njih, so še zapisali in dodali, da je minister prepričan, da bo zdaj priložnost za eno leto trdega in zavzetega dela ter bosta tako vrhovno sodišče kot tudi ministrstvo za pravosodje državljanom skupaj dokazala, da je pravosodju spet mogoče zaupati, da dela kakovostno in učinkovito.
V zavezi, ki so jo podpisali, jasno ugotavljajo trenutno stanje v sodstvu, kjer trajanje reševanja posamezne zadeve v povprečju traja več kot eno leto. Ugotovili so tudi, da so poslovni procesi v sodstvu na nekaterih področjih dokaj dobro urejeni (elektronske izvršbe, sodni register, zemljiška knjiga) in se učinkovitost iz leta v leto povečuje. Slabše pa je stanje glede pomembnejših zadev (torej dejanskega sojenja). Tako je sodstvo v letu 2012 znova rešilo 2,4 odstotka manj zadev kot v prejšnjem letu (enako je tudi leta 2011 rešilo manj zadev kot leta 2010). Povprečno pa so postopki pred posameznim sodiščem trajali 13 do 20 mesecev.
Cilji, ki so si jih zadali, so zato jasni. Drugo leto ob istem času naj bi povprečno reševanje zadev pred vsemi sodišči trajalo manj kot eno leto, v nekaterih postopkih in pred nekaterimi sodišči pa celo samo tri mesece. Cilji so določeni za vsako vrsto sodišč in zadev posebej ter objektivno merljivi. Javnost bo tako lahko preprosto preverila, ali sodna in izvršilna veja oblasti svojo besedo držita.
Za dosego tega zahtevnega cilja in ponovno pridobitev zaupanja javnosti sta se sodstvo in vlada zavezala h konkretnim ukrepom, ki bodo izvedeni v času enega leta po podpisu zaveze. Ti ukrepi so povezani z racionalizacijo sojenja, zakonodajnimi spremembami, zagotavljanjem kadrovskih, prostorskih in drugih materialnih pogojev za poslovanje sodišč.
Posebej je določeno tudi, da morajo predsedniki sodišč ustvarjati kulturo odgovornosti in preglednosti, ki spodbuja odprtost delovanja sodišč javnosti.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.