Veliko veselje staršev ob pričakovanju dvojčkov se je v začetku zadnjega trimesečja nosečnosti spremenilo v še večjo skrb.
V 28. tednu nosečnosti je bil potreben carski rez, potem se je, kot je povedala Anžetova in Enejeva mama Darja Strazberger, začel boj za življenje.
Anže se je rodil klinično mrtev, a so ga na srečo rešili. Po petih dneh v inkubatorju pa sta dvojčka dobila možganske krvavitve in posledica tega je cerebralna paraliza. Zaradi krvavitev se je pri Eneju pojavila tudi vodenoglavost, zato ima še danes pod kožo speljano cevko iz glave do trebuha. Zaradi njunega stanja vse od rojstva potrebujeta 24-urno pomoč.
"Potrebujeta ogromno fizioterapije, telovadbe," pravi njuna mama. Tudi ponoči se delo ne konča, treba ju je popravljati, da ne spita na trebuščku, da sta čim več na boku, nadaljuje.
In tako v garsonjeri, na 38 kvadratnih metrih skupaj z vso opremo za Anžeta in Eneja, štiričlanska družina telovadi, se razgibava – vse za to, da bi dvojčka samostojno sedela in nekega dne celo shodila.
S pomočjo novih inovativnih tehnik, kot je terasuit terapija, bi dvojčka hitreje napredovala, a je naš zdravstveni sistem ne krije in je v celoti samoplačniška. "To so pa ogromni stroški, še posebej zato, ker gre pri nas, v naši družini za dva taka otroka s tako hudimi težavami. To so tako hudi stroški, da jih kot družina ne bomo zmogli," je Strazbergerjeva povedala, zakaj sta se z možem odločila zaprositi za pomoč.
En sam sklop terapij za enega otroka namreč stane 1.600 evrov, potrebnih pa bo več obiskov letno. Stroški bodo tako krepko presegli 10 tisoč evrov. Ker si starši ne želijo, da bi bil napredek njihovih otrok odvisen od denarja, bodo veseli tudi najmanjše pomoči, ki bi jima omogočila, da bi nekoč morda celo shodila.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.