Izvedenska skupina zavezništva je Sloveniji priporočila, da razvojne načrte svojih oboroženih sil prilagodi glede na specifičnost Slovenije in realne potrebe slovenske države. Potrebnim obrambnim reformam za doseganje visoko kakovostne, izurjene in verodostojne Slovenske vojske pa je potrebno zagotoviti primerno višino obrambnih izdatkov, so še ocenili izvedenci, kot so sporočili z ministrstva.
Delegacijo zveze NATO je vodil pomočnik generalnega sekretarja zveze NATO in direktor uprave zveze NATO za obrambno načrtovanje in operacije Edgar Buckley, slovensko stran pa državna sekretarja Ignac Golob z zunanjega ministrstva in Milan Jazbec z obrambnega ministrstva. Buckleyja je sprejel tudi obrambni minister Anton Grizold in mu zagotovil, da namerava obrambno ministrstvo posvetiti največ pozornosti prav obrambnemu načrtovanju.
Pregled izvajanja MAP bo podlaga za oceno približevanja Slovenije zvezi NATO, ki tako ocenjuje vseh devet držav kandidatk za članstvo v zavezništvu. MAP je dokument, v katerem je opisana pričakovana podoba nove članice na petih ključnih področjih: politično-ekonomskem, nacionalno-varnostnem, pravnem, finančnem in kadrovskem. Letni nacionalni program za izvajanje tega načrta je instrument za dialog z zavezništvom, v katerem posamezna država za vsako od petih področij določi vsebinske cilje, časovne roke in načine njihovega uresničevanja, ki jo bodo najbolj učinkovito približali zahtevam zveze NATO.
Naslednji korak v omenjenem procesu bo predstavitev izvedenske ocene Slovenije devetnajstim državam članicam zveze NATO, ki se bodo v začetku marca v Bruslju udeležile posebnega zasedanja. Temu bo sledilo zasedanje Severnoatlantskega sveta in Slovenije, ki ga načrtujejo v začetku aprila in na katerem bo sprejeta dokončna ocena slovenskega napredka pri približevanju zvezi NATO. Ta dokument bo eden ključnih tehničnih dokumentov, na podlagi katerega se bodo države članice odločale o pripravljenosti Slovenije za vstop v zavezništvo.