Tri baltske države je leta 1940 zasedla Rdeča armada in neodvisne so postale šele po razpadu Sovjetske zveze leta 1991. Številni prebivalci zato menijo, da jih EU preveč spominja na centralizirano Sovjetsko zvezo, od katere so si prizadevali odcepiti več desetletij.
Tiskovna predstavnica latvijskega Urada za evropsko integracijo Gunta Misane je povedala, da "ljudje v resnici ne poznajo dobro Evropske unije". "Številni se sprašujejo, zakaj bi šli iz ene unije v drugo na račun lokalnih interesov," je dodala. Po njenih besedah je naklonjenost članstvu v EU največja med tistimi, ki o EU vedo največ, najnižja pa med tistimi, ki o EU niso dobro obveščeni.
Vsi predsedniki in premieri Latvije, Litve in Estonije so se po neodvisnosti treh republik zavzemali za članstvo v EU, članstvu v EU pa ne nasprotujejo niti najpomembnejše stranke v teh državah.
Objava rezultatov raziskave sovpada z začetkom vrhunskega zasedanja EU v Nici, na katerem naj bi voditelji petnajsterice sklenili deset mesecev trajajoča pogajanja med članicami o institucionalni prenovi unije in s tem odprli pot za izvedbo širitve.