Slovenija je danes odprla knjigo naročil v okviru izdaje evrskih obveznic, so potrdili na ministrstvu za finance. Po poročanju 24UR smo izdali milijardo triletnih in milijardo sedemletnih obveznic, oboje po bistveno nižji ceni kot v zadnjem obdobju: zahtevani donos za prvo je namreč znašal 1,77 odstotka, za sedemletno pa 3,18. Kar seveda ne bi bil problem, lahko bi celo dobro, če se ne bi samo letos zadolžili za skoraj pet milijard evrov.
Očitno malo tudi na zalogo, saj je finančni minister Uroš Čufer sprva predvideval milijardo oziroma največ milijardo in pol svežega denarja, a se je po skoraj 10-milijardnem zanimanju na koncu odločil za več. Verjetno tudi zaradi padca nepremičninskega zakona in vprašljivega dviga DDV.
Zato se bo naš dolg do konca leta približal 29 milijardam ali oziroma 80,9 odstotka BDP, v kar so vključene tudi terjatve, ki jih je in bo prevzela slaba banka, so še dodali v 24UR.

Analitiki ocenjujejo, da so razmere na trgu ugodne, zahtevana donosnost na slovenske državne obveznice pa je trenutno na sekundarnem trgu najnižja v več kot treh letih. "Izbira trenutka je za Slovenijo dobra," je za Bloomberg povedal Richard Segal iz londonske investicijske družbe Jeffries International.
Druge države iz Srednje in Vzhodne Evrope namreč ta teden niso na trgu, pred veliko nočjo pa so vlagatelji pripravljeni za nakupe. Nasploh naj bi bili investitorji trenutno naklonjeni tistim dolžniškim papirjem evropskih držav, ki so jih še nedavno ocenjevali za tvegane.
Tudi petkova odločitev ustavnih sodnikov, da razveljavijo zakon o davku na nepremičnine – ta je v vladi in koaliciji povzročila zadrego, kako zapolniti javnofinančno luknjo v višini okoli 200 milijonov evrov – ni zamajala zaupanja vlagateljev v slovenske državne dolžniške papirje.
Donos na državne obveznice z dospelostjo leta 2024 je na elektronski borzi MTS trenutno pri 3,67 odstotka. Pribitek slovenskih na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, s tem znaša 2,09 odstotne točke.
Slovenija je sicer v zadnjih dneh opravila niz srečanj z vlagatelji po Evropi. Etape t.i. roadshowa so bile v Ljubljani, Londonu, Amsterdamu, Parizu, Münchnu, Frankfurtu in na Dunaju.
Februarja je Slovenija po t.i. roadshowu pri vlagateljih v ZDA in v londonskem Cityju izdala za 3,5 milijarde dolarjev (2,56 milijarde evrov) pet- in desetletnih dolarskih obveznic.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.